Ad

ŞİRİNYER KEKİKÇİSİ

91121

İzmir Şirinyer pazarında çeşitli kurutulmuş otları satan ''KEKİKÇİ'' ünvanını aldığını belirten Ceylan Yavuz; mutfaklarımızda kullandığımız şifalı otlar hakkında önemli bilgiler verdi:

"Şifalı otlar kesinlikle yol ve dere kenarlarından toplanmamalıdır. Gölgede kurutulmalıdır. Şifalı otları bildiğiniz satıcılarda alınız. Tedavi öncelikle doktorlarımıza aittir. Şifalı otların faydası olduğu kadar yan etkisi de bulunmaktadır. Bilinçli olarak kullanmak gerekmektedir."

 

KEKİK:

Kekik; çimenliklerde, çayırlarda ve kırsal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Güneşi ve ısıyı çok sever, bunun için toprağın sıcaklığının fazla olduğu dağlık bölgelerde daha çok görülür. Kekiğin kendine has çok güzel bir kokusu vardır ve bir çok yerde kullanılır. Yemeklere özellikle tat katması için baharat olarak kullanılır. Ayrıca kekikten uçucu yağlar da elde edilir. Kekik tam bir şifa kaynağıdır. İçindeki birçok vitamin sayesinde bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

 

NANE:

Sofraların vazgeçilmez bitkisi olan nane, sağlık açısından çok faydası olan bir bitkidir. Dünyada 25-30 kadar türü bulunan nane, çoğunlukla nemli yerleri sever. Hoş kokulu olan bu bitki türü aynı zamanda şifa deposu olarak bilinir.

Nane bitkisi, iştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

 

Kırkkilit Otu Nedir?

Antik Yunan, Çin ve Roma’da şifa kaynağı olarak bilinen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kırkkilit otunun bir diğer ismi atkuyruğu otudur. Sağlık açısından faydalarına bakacak olursak oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fundalıkların ve ormanlık alanların yanı sıra sulakbalçıklı ve temiz topraklarda yetişebilen kırkkilit otu, ortalama 40 cm boyundadır. Kahverengi sapların üzerinde birbirine eklenmiş gibi görünen gövdesinin ucunda tohum kesesi bulunmaktadır. Gövdesinde birbirine eklenmiş gibi görünen eklem bölümlerinde çam ağacının yapraklarına benzeyen yapraklar çıkar. Farklı görünümü diğer ot ve bitkilerden kolayca ayrılır. Osteoporozdan bronşite kadar vücut sağlığının birçok alanında fayda sağlayan kırkkilit otu, sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. İçeriğinde önemli vitamin ve mineralleri barındıran kırkkilit otu, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Topraktan aldığı mineralleri depolama özelliği ile bilinen kırkkilit otu, mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

 

KARABAŞ OTU:

Yeşil ve gri arası bir renge sahip olan gövdesi ve mosmor çiçekleriyle çayırlarda tüm asaletiyle boy gösteren karabaş otu, kendiliğinden yetişebildiği gibi alınan fideleri sayesinde sıcak iklime sahip her yerde özel olarak da yetiştirilebilir.

Mayıs ayının sonlarına doğru çiçek vermeye başlayan güzelim bitknin çiçekleri haziran ayı bitmeden toplanmaya başlanır. Toplanan çiçekler, gölgede kurutulur. Tamamen kurumuş karabaş bitkisi havayla teması minimum seviyede olacak cam kavanozlarda, saklama kaplarında ya da poşetlerde uzun süre saklanabilir.

Son olarak, karabaş bitkisinin çiçeklerini toplarken ezmemeye dikkat etmenizin iyi olacağını da söylemeden geçmeyelim. Çünkü ezilen karabaş çiçeği etrafa hoş olmayan bir koku salar.

 Karabaş otu antioksidan özelliği sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korur, vücut direncini arttırır.

- İçinde yer alan geraniol adlı madde sayesinde özellikle kansere karşı etkilidir, kansere yakalanma riskini azaltır, tümörlerin büyümesini engellediği de bilinmektedir.

- Kan dolaşımını düzenler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır.

- Karabaş otunun içinde yer alan sineol, vücutta sakinleştirici bir etki yaratır.

- Midede ya da bağırsakta oluşan spazmların yatışmasını ve rahatlamasını sağlar.

- Karabaş otundan yapılan çay, nikotine duyulan ihtiyacı azaltarak sigarayı bırakma konusunda yardımcı olur.

- Aynı şekilde sigara kullanmaktan ya da hastalıklardan dolayı oluşan balgamın sökülmesini sağlar.

- Antioksidan özellikleri sayesinde yaraların iyileşme süresini kısaltır.

- İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesinde de önemli rol üstlenir.

- Karabaş otu, içindeki sineol sayesinde rahatlatıcı bir etki yarattığından uzun süren gerginlik ve depresyon durumlarından kurtulmada destek olur.

- Vücuda enerji vererek uykusuzluk sorunu çekenlere yardım eder, kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

 

SARI KANTORON OTU:

Sarı kantaron, tıpkı adı gibi sapsarı, pek sevimli çiçekleri olan bir bitki. Kendisi, güzelliğinin altında öyle de uyumlu ki dünyanın neredeyse her yerinde yetişebiliyor, Asya'dan Amerika'ya dek dünyanın farklı kıtalarına, farklı iklimlerine uyum sağlayabiliyor.

Halk arasında üzerindeki minik deliklerden dolayı binbirdelik otu olarak da anılan sarı kantaronun özellikle çiçekleri ve kökü önemli bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Piyasada en çok kurusu, yağı ve çayı bulunan bu bitki, çok eski zamanlardan beri vücuda sağladığı yararlar nedeniyle pek gözde

İLETİŞİM GSM:0 545 9344870

 

 

Ad

Yorum Yaz