Yaaa iş gücü piyasası nasıl karıştı ama!.

Yeni işyerinizde karşınıza neler çıkacak biliyormusunuz? Ya pişman olursanız?.

Yaaa iş gücü piyasası nasıl karıştı ama!.

Yaaa iş gücü piyasası nasıl karıştı ama!.
Evet sevgili işverenlerim, artık sabah şirketinize geldiğinizde acaba bugün kim var kim yok endişesini yaşayacaksınız. Hiç beklemediğiniz istifalar, haber bile vermeden görevini, projesini bırakıp işten çıkanlar, karşınıza oturup bu maaşa çalışmam tehdidi edenler. Sürprizlere hazırlanın artık.
Ücret piyasası o kadar çığrından çıktı ki örneğin uzman maaşları 3-4 yıldır bir şirkette çalışan yönetici maaşına ulaştı. Hakeden etmeyen herkesin fahiş maaş talebi sirkulasyonu arttırdı. "Piyasa bu kadar kontrolsüzken ben niye daha fazla maaşa başka bir şirkete geçmeyeyim" algısı ücret scalalarını uçurdu.
Evet haklısınız bazı işverenler adil ücret politikası uygulamadılar, yetersiz zam yaptılar ve çalışanlarını elde tutamadılar. Buraya kadar yönetsel bir hata var evet. Ama ücret piyasasının emlak piyasasına benzemesi, kurnaz adayların ortaya çıkması?? Yok ya, bu durum sadece işverenlerin kusuru değil bence. Patronları o kadarda gömmeyin.
Uzman yardımcısı 25 yaşındaki adayın bile karşımıza oturup pişkin pişkin 35-40 bin TL maaş talep etmesi, 3 yıl tecrübeli uzmanın 40-50 bin TL maaş istemesi tam bir fırsatçılık?. Bu durumu duyan, bilen içerdeki yetkin personel ya ek zam tehdidiyle işverenin karşısına çıkıyor yada arka planda piyasayı yokluyor, iş arıyor.
Íşyerinde problemi olmayan ama iş görüşmesi yapanlar var. Amaç piyasayı koklamak, fırsat kollamak ve sürpriz bir teklifte iş değiştirmek.Sahibinden'de saf birini bulup araba satmak gibi..
Adil ücret almayan adayın iş arayışında olması tabiiki çok normal. Ama başka şirketlerde yüksek maaş fırsatı kollamak hiçte etik değil, hatta sana kariyer yatırımı yapan işverenine karşı nankörlük bence arkadaşım.
Şirketinizde mutluyken işgücü piyasasını araba piyasası gibi takip etmek, fırsatları kollamak, sadece 5-10 bin lira için iş değiştirmek kumar arkadaşlar kumar!.
Yeni işyerinizde karşınıza neler çıkacak biliyormusunuz? Ya pişman olursanız?.
Íş değiştirmenizin tek nedeni maaş mı olmalı?
Peki siz bilirsiniz atın zarınızı bakalım düşeş gelecek mi?.

Erkan Eken

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ.