‘Acıları ancak iyilikle yok edebiliriz’

‘Acıları ancak iyilikle yok edebiliriz’

Yeni öykü kitabı ‘Sil Baştan’ okurla buluşan Sadık Yalsızuçanlar: “Acıların üstesinden gelmek neredeyse imkânsız. Onları ancak iyiliklerle yok edebiliyoruz, biraz iyileştirebiliyoruz. Bu son kitaptaki öyküler biraz böyle gelişti. Söylemesi ayıp, gündelik yaşamımı daha dikkatli geçirmeğe, varlığa iyilik yapmağa gayret ederek.. Sonra da onları bir başkası yaşamış gibi anlatarak. ‘Sil Baştan’, bismillah deyip her şeye yeniden başlamanın imkânlarını arayan kişiler, karakterler eşliğinde ortaya çıktı

OĞUZHAN ÖZTÜRK KARAR

Merhaba Kıymetli Hocam. Sizinle ilk defa söyleşi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. “Sil Baştan” vesile oldu buna. Hayırlı ve okuru bol olsun… Nasılsınız görüşmeyeli? Hayat nasıl gidiyor?

Asıl ben teşekkür ederim Oğuzhancım. Lütfettin. Evet, Sil Baştan, bizi burada buluşturdu. Edebiyat biraz böyle bir şey. Hani Yunus diyor ya, “Gelin tanışık idelim / İşi kolay kılalım…” Evvel aşk gerekmiş ere, sonra insana benzermiş. Yani hakiki anlamda buluşma da ancak irfanla mümkün olabiliyor. Bu, “Nasılsın?” sorusuna Anadolu’da, “Emaneti gezdiriyoruz” diye cevap verirler. Şaka bi yana bendeniz de öyleyim. Böyle deyim yerindeyse uzatmaları oynuyor gibiyim. Dersimli dostlarımız, 63’ten sonra yaşamayı edepsizlik görürler. Doğrusu onlara hak verir bir haldeyim. Şu Gazze soykırımı beni perişan etti. Zarifoğlu ne kadar haklıymış: “Ne çok acı var!”