İAOSB'de Yeni İtfaiye Hizmet Binasının Temeli Atıldı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ata ve çok sayıda sanayici katıldı.

İAOSB'de Yeni İtfaiye Hizmet Binasının Temeli Atıldı

İAOSB'de Yeni İtfaiye Hizmet Binasının Temeli Atıldı

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB) yeni itfaiye binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, İAOSB Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ata ve çok sayıda sanayici katıldı.

İzmir'in İtfaiye Hizmetlerindeki Gelişim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, törende yaptığı konuşmada İzmir’in itfaiye hizmetlerindeki gelişimini ve önemini vurguladı. Tugay, “Son dört yılda İzmir’de 6 binden fazla yangın çıktı. İtfaiyemiz 37 binden fazla kurtarma vakası ve 11 bini aşan su baskını ile yaklaşık 100 bin müdahalede bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür olaylara karşı gereken önlemleri almak için hassasiyetle çalışıyoruz. Şu an İzmir genelinde 62 itfaiye hizmet binamız var. İtfaiye erlerimiz ciddi eğitim ve sınavlardan geçerek bu görevlere hazırlanıyor. İzmir itfaiyesi, Türkiye’nin seçkin kurumlarından biridir” dedi.

Sanayinin Paydaşları ile Ortak Projeler

Tugay, itfaiye hizmet binalarının sayısını artırmak ve mevcut binaları iyileştirmek için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Dikili’de, Tire’de, Kınık’ta, Kemalpaşa’da, Mordoğan’da, Karaburun’da, Beydağ’da ve Balçova’da itfaiye hizmet binaları planlıyoruz. Daha dirençli bir İzmir için sanayimizin önemli paydaşları ile birlikte ortak projeler yürütmek bizim için çok kıymetli” diye ekledi.

"Her Fabrika Bir Kaledir"

Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız da törende yaptığı konuşmada, “Kurucu liderimizin söylediği gibi 'Her fabrika bir kaledir.' Bu kaleleri yaşatmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, hem barındırdığı iş gücü hem de istihdamıyla bölgenin ve ülkenin dış ticaret borcunu kapatmasında önemli bir görev üstleniyor” ifadelerini kullandı.

Kimyasal Yangınlara Karşı Donanımlı Yeni Bina

İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace ise, “Yangın güvenliği sanayi bölgemizdeki işleyişin sürmesi açısından hayati öneme sahiptir. Yeni itfaiye binamız, personel ve ekipman olarak daha gelişmiş olacak ve kimyasal yangınları da söndürebilecek donanıma sahip olacak. Sanayicilerimizin itfaiyeden alacağı ruhsat için merkeze gitme zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Ayrıca, Karace bir yangın söndürme robotu alarak merkeze vermek istediklerinin müjdesini verdi.

Yeni itfaiye binası, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde yangın güvenliği ve müdahale kapasitesini artırarak bölgedeki sanayicilere daha etkin hizmet sunmayı hedefliyor.

www.yerelgundem.com