Döviz Hesaplarına Darbe! TCMB'den Yeni Düzenleme: Bankada Dövizi Olanlar Dikkat!

Döviz Hesaplarına Darbe! TCMB'den Yeni Düzenleme: Bankada Dövizi Olanlar Dikkat!

Karar Gazetesinin haberinde Bankada döviz biriktirenler bu haber sizi üzecek! Döviz hesaplarına darbe vuruldu! Merkez Bankası'ndan yeni düzenleme! Bankada dövizi olanlar dikkat...

NESİBE GÖVEN ATALAY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalarda döviz hesaplarına yönelik yerni bir düzenlemeyi yürürlüğe geçirecek. Parasını dövizde tutmak isteyenler, artık bu yeni düzenlemeye tabii olacak.

Merkez Bankası, bankalarda bulunan döviz hesaplarına yönelik yeni bir düzenlemeyi Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koydu. Alınan bu kararla birlikte, bankaların yabancı para mevduata uygulanan ek zorunlu karşılık oranı %4'ten %8'e yükseltildi.

Bu düzenlemenin amacının, KKM'den çıkacak paranın yeniden döviz tevdiat hesaplarına yönelmesini engellemek ve bankaları TL mevduata yönlendirmek olduğu belirtiliyor.

DÖVİZ HESAPLARINA YÜKSEK ZORUNLU KARŞILIK

Dev kurumdan Merkez Bankası faiz kararı öncesi yeni tahmin: Türk Lirası için 'ağırlığını azalt' dedi! Dolar için hedefi 32 olarak açıkladı - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

TCMB'nin aldığı kararla birlikte, bankalar döviz hesaplarında bulunan her 100 TL için 8 TL'yi TCMB'ye karşılıksız olarak yatırmak zorunda kalacak. Bu durum, bankaların döviz mevduatlarını tutma maliyetini önemli ölçüde artıracak.

KKM'DEN ÇIKIŞLAR DÖVİZ HESAPLARINA MI YÖNELECEK?

Kur Korumalı Mevduat erimeye devam ediyor - Balıkesir Politika Gazetesi

21 Aralık 2021 tarihinde hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasında son zamanlarda yaşanan dalgalanmalar, KKM'den çıkışları tetikledi. Uzmanlar, KKM'den çıkan paranın bir kısmının döviz tevdiat hesaplarına yönelebileceğini ve bunun da döviz kurunda yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini ifade ediyor.