Goji Berry (Lycium barbarum)

Bazı bitkiler vardır, gerçekten kendine özgüdür.

Goji Berry (Lycium barbarum)
Bazı bitkiler vardır, gerçekten kendine özgüdür. İçerisindeki biyoaktifleri başka bitkilerde bulamazsınız. Mesela zeytin yaprağı böyledir, nar böyledir.. Çokça da yoktur böyle bitkilerden. Goji Berry (Lycium barbarum) de böyle bir bitki aslında. Muhteşem içeriğe sahip meyveleri var.

Bazı ziyaretler vardır, ziyaret ettiğinizde hayatınız ondan sonra bambaşka bir yönde akar. O ziyaret sizi çok etkilemiştir. Geçtiğimiz yıl Ankara'da devasa bir arazi üzerine kurulu, ülkemizin en büyük Tarım Kampüsü olanBaşkent Ankara Kalkınma Projesini (BAKAP, https://lnkd.in/e5JhVN-N) ziyaret etme fırsatı bulmuştum. O ziyaretimi çok kıymetli, ülkemize çok büyük katkılar yapmış, eski Tarım Gıda Kontrol Dairesi Başkanı Erol Bulut
Bey ile gerçekleştirmiş ve orada ismini çokça duyduğum, bu ülkenin enerjisini bana göre korumasına çok büyük katkıları olan, tarımın katma değere dönüşmesi için muhteşem şeyler yapmış, yapmaya da devam eden, çok saygıdeğer büyüğüm Mekin Tüzün
Bey ile tanışma fırsatı yakalamıştım. Tüm BAKAP'ı gezmiş ve gezinin sonunda o çok etkilendiğim alanda bir fotoğraf da çektirmiştik. Ne kadar uzun yazsam, o kadar kendimi iyi hissedeceğim.

O gezim sırasında bir avuç "goji berry" ikram edilmişti. Ankara'da loji berry yetiştiği konusuna olan hayranlığım bir kenara, kırmızılığı, görüntüsü gerçekten beni büyüledi. Tadını, aromasını o kadar beğendim ki, gerçekten aklımda kaldı. Aradan neredeyse 1 yıl geçti. Ve ben o lezzeti asla unutmadım. BAKAP'ta çok değerli Ziraat Mühendisleri ve Biyolog arkadaşlarım da görev yapıyor. Çok kıymetli Biyolog dostum Ahmet Sühan Kalender'den bu sene çok az miktarda bir Ankara Goji Berry'si (bence ismi böyle olmalı, o lezzetinden dolayı) rica etmiştim ve bir küçük bir deneme (Goji Berry'e katma değer ekleme) yapmak istedim. Hayatımda hiç "FreezeDry Goji Berry" görmemiştim ve o tattığım aroma ve lezzeti hep korunsun istedim.

Sonrasında, gerçekten üretkenliği, Türkiye'nin geleceğine katkıları ve vizyonu ile her daim gurur duyduğum Ali Polat Bey'den ufak bir rica da bulundum. Freezedry Goji Berry denemesi yapmak üzerine.. Sağolsun, sonsuz destek oldular. Kendilerinin Karaman-Ermenek'te muhteşem bir dondurarak kurutma tesisleri var. Pol's markası ile neredeyse bir çok yerde görebileceğiniz Freezedry ürünler, reçeller, helvalar ve yenilikçi ürünler geliştiriyor, üretiyorlar (https://www.pols.com.tr/).

FreezeDry Goji Berry, özellikle içeriğinin zenginliği nedeniyle, aslında farklı gıdalarda doğrudan zenginleştirme ürünü olarak kullanılabilir. Örneğin, bir yoğurdun hem lifçe, hem antioksidanca, hem vitamince zenginleştirilmesinde muhteşem olur. Ya da toz haline getirilmiş goji berrylerle muazzam barlar yapılabilir. Çünkü içeriği bağışıklığımızı güçlendirmeye, mevsim geçişlerinde bizleri güçlü tutmaya yetebilecek her türlü bileşeni içeriyor.

Ülkemizde yapılacak ne kadar çok iş var değil mi, katma değer üzerine.. Bu sadece onlar adına küçük bir deneme.

Katkı veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum! İyi ki varlar!

Can KAYACILAR

Endüstriyel Bilim İnsanı | @Biyoteknoloji
+