Hayat gerçekten çok hızlı geçiyor....

Kelimelerin gücünü önemseyin. Kırılanı tamir etmek güçtür.

Hayat gerçekten çok hızlı geçiyor....
Hayat gerçekten çok hızlı geçiyor. Dönüp geriye baktığınızda da elinizde kalan yaşadığınız keyifli anlarla, acı / tatlı tecrübelerinizden öğrendikleriniz oluyor. 53 yıllık hayatımın kendimce yorumlayabildiğim 40 yılından çıkarımlarım şöyle…

1. Kendinizi iyi tanıyın. Başkalarını referans alarak ya da elalem denen o büyük baskının dayattıklarıyla yaşadığınızda ya mutsuz oluyorsunuz ya da artık siz olmuyorsunuz.

2. Kendini tanımak uzun bir yolculuk. Herakleitos’un söylediği gibi değişmeyen tek şey değişim. Bizler de sürekli bir değişim içerisindeyiz. O nedenle kendimizi anlamak ve tanımak süreğen bir uğraş.

3. Herakleitos demişken bin yıllar önce yaşamış bir filozofun söylediklerinin hala bu kadar geçerli olması her şey değişse de insan davranışlarının çok da değişmediğinin bir göstergesi. En sevdiğim saptamalarından biri “ölçülü olmak en büyük erdemdir”. Gerçekten de hayatta ölçülü iseniz doğru yoldasınız. Ölçülü yemek, ölçülü konuşmak, ölçülü harcamak… Tek zorluk doğru ölçüyü bulmakta.

4. Hayatın “ölçü” gibi başka önemli bir kelimesi de “denge”. Ev ile iş yaşamının dengesi, beslenmemizin dengesi, alma ve verme dengesi… Bunların hepsi hayatımızın akışında çok önemli ve geriye dönüp baktığımızda bu konularda sorunlar yaşadığımızı farkediyoruz.

5. Hayat zıtlıklarla doludur. Zıtlıklar, çeşitliliğin temelidir. Hayat dengesini bu zıtlıklar üzerinden kurar. Bizler de hayatımızın içindeki zıtlıkları dengelemeyi öğrendikçe daha bilgeleşir ve daha iyi yaşayabiliriz. Bu süreçte en önemli gücümüz uyumlumluk olacaktır. Uyumlanabilenler en iyi şekilde hayatı idare edenlerdir. Darwin’in söylediği gibi “hayatta kalanlar ne akıllılar ne de en güçlülerdir, hayatta kalanlar en iyi uyum sağlayanlardır.”

6. Hayatta en zorlandığımız konu zamanı yönetmek bence (bazılarımız için de parayı yönetmek ). Zaman sınırlı olduğu ve ne kadar çabalarsak çabalayalım artıramadığımız için (paranın aksine ) çok değerli. Bu da bize harcarken neye öncelik vermemiz gerektiğini öğrenmeyi zorunlu kılıyor ancak bu öğrenme süreci oldukça zorlu. Zorunluluklarımızla nefsimizin savaştığı bir alan zaman… İyi yönetebilenlere şapka çıkarıyoruz 

7. Aramaktan hiç vazgeçmeyin. Yaşınız ne olursa olsun, kendinizin en iyi versiyonunu arayın. Sizi nelerin ve kimlerin mutlu ettiğini arayın. Bulduğunuzda da sıkıca sarılın. Mutluluk hayatın en paha biçilmez hediyesi.

8. Bir zamanlar çok istediğiniz ama yapamadıklarınızı fırsatını bulursanız mutlaka yapın. Hayatta hiç bir şey için geç değil, yeter ki siz isteyin. Hayallerinizi kendiniz gerçekleştirin. Gerçekleştiremediklerinizi çocuklarınızda gerçekleştirmeye çalışmayın. Zira onların başka mutluluk kaynakları vardır. Çocuklarınızın sizin bu dünyaya getirdiğiniz ancak sizden tamamem farklı bireyler olduğunu kabullenin. O yüzden içinizde piyano çalmak kaldıysa yaşınızı önemsemeyin siz öğrenin. Çocuklarınızı zorlamayın 

9. Kelimelerin gücünü önemseyin. Bu nedenle aklınızdan geçeni söylerken bir kez daha düşünün. Kırılanı tamir etmek güçtür.

Beril Koparal Ergün

  2. derece bağlantı
Managing Partner - Veni Vita Health (Former DigiPano Health) and Megatif Kozmetik ve Gıda
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok