İlk çalışanınızı işe almak cesaret isteyebilir.

Bir personeli işe almak, oldukça göz korkutucu olabilir.

İlk çalışanınızı işe almak cesaret isteyebilir.
İlk çalışanınızı işe almak cesaret isteyebilir.Günümüzde pek çok işletme tek başına yola çıkıyor. Eğer siz de bu solo girişimcilerden biriyseniz, şirketinizde tek kişi olarak yıllarca çalışmış olabilirsiniz. Ancak işletmeniz büyümeye başladıkça artık her şeyi tek başınıza halledemeyeceğinizi fark etmişsinizdir.

Bir personeli işe almak, oldukça göz korkutucu olabilir. Ya iyi bir yönetici olamazsanız ya da yanlış kişiyi seçerseniz? İşinizi sizin kadar sahiplenecek mi?

*Neden İşe Alacağınıza Karar Verin
“Ne zaman”ı anladıktan sonra “nedenini” düşünmenin zamanı geldi. Neden yeni birini işe alıyorsunuz?

Burada yanlış cevap yok. Baskıyı üzerinizden alabilmeniz için ekibinizde başka birine ihtiyacınız olabilir. İşletmenizin mali durumunu kontrol ettiyseniz ve bunu yapmaya gücünüzün yettiğini biliyorsanız, bu işe almak için iyi bir nedendir.

Başarının anahtarı işe alım hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ölçebilmektir.

*Nasıl İşe Alabileceğinizi Düşünün
İlk çalışanınızı işe alıp almama konusunda karar vermekte zorlanıyorsanız sorun ihtiyaç eksikliğinden değil, finansman veya bağlılık eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin, işletmenizin web sitesini yapması için bir grafik tasarımcıya ihtiyacınız olabilir, ancak şirketinizde tam zamanlı olarak sizinle çalışacak bir tasarımcıya ihtiyacınız yoktur.

Kısa süreli işler için dış kaynaklı serbest çalışanlarla anlaşarak durumu test edebilirsiniz. Bu size işe alma konusunda denemeler yapma ve başkalarını yönetmenin nasıl bir şey olduğunu görme şansı verir. Aynı zamanda sizi uzun vadeli taahhütlere bağlamaz.

Nakit akışı optimizasyonu konusunda sizinle birlikte çalışacak bir mali işler müdürü gibi daimi bir çalışana ihtiyacınız varsa, işe alımdan mümkün olduğunca fazla riski nasıl alabileceğinizi kendinize sorun. Doğru kararı verdiğinizden emin olmak için uzun vadeli bir sözleşme imzalamadan önce çalışanınızın 3 ay çalışmasını isteyebilir misiniz?

Bazen ayrıntılı bir iş tanımı yazmak ve beklentilerinizi ilk günden itibaren net bir şekilde ifade etmek, işe alımla ilgili riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

*Zamanlamayı Doğru Yapın
İlk çalışanınızı işe almak için uygun bir zaman bulmak sürecin en zor kısmı olabilir. Çok erken işe alırsanız nakit akışı zorluklarıyla karşılaşabilirsiniz, özellikle de kendi ödemenizi yapmaya yetecek kadar paranız yoksa.

İstediğiniz son şey, yeterince kazanmadan yeni bir çalışanı işe almak ve ilk yıl bitmeden onu kovmak zorunda kalmaktır.

İşletmenizin şu anda bulunduğu konumdan emin olun ve bunu karşılayabileceğinizi bildiğiniz zaman işe alım yapın.

Unutmayın, çok erken işe almak sorunlu olsa da, çok geç işe almak da sorunlara neden olabilir. Yeterince hızlı işe alım yapmazsanız, yeterli sayıda uzmana sahip olmadığınız için kritik fırsatları kaçırabilirsiniz.

Esra Doyuk

Gelecek Tasarım Uzmanı
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok