Ad

Meral Akşener'den yerel seçim açıklaması

86469
Ad

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin Balıkesir büyükşehir ve ilçeleri ile Uşak, Manisa, Bursa ve Isparta'nın bazı ilçelerinde yaptıkları itirazların reddedilmesine tepki gösterdi.

Akşener, "İktidar partisinin, kaybettiği belli olan İstanbul’da, seçimi kazanmış gibi afişler astırmasını da, milli iradeye ve kurumlarımıza hakaret sayıyoruz" dedi.

Akşener'in yazılı basın açıklamasından satır başları şöyle:

"Aynı iktidar partisinin, daha önce başarıyla çıktığı seçimlerin sonuçları, birkaç saat içinde içinde açıklanıp, balkon konuşmaları yapılırken, sürecin bu kez neden bu kadar uzadığını anlamakta zorlanıyoruz. Hatta bırakın gecikmeyi, iktidar partisinin, kaybettiği belli olan İstanbul’da, seçimi kazanmış gibi afişler astırmasını da, milli iradeye ve kurumlarımıza hakaret sayıyoruz. Şu bir gerçek ki; Türk siyasetinde artık İYİ Parti var ve 'Atı alan Üsküdar’ı geçemiyor..'

"İYİ Parti’nin; Balıkesir’de büyükşehir ve ilçelerinde, Uşak’ta merkez ilçede, Manisa’nın Şehzadeler, Köprübaşı ve Yunus Emre ilçelerinde, Isparta’nın Gelendost ilçesinde, Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde ve sonuç tutanaklarında hatalar tespit edilen yerlerdeki itirazlarını reddeden hukuksuzluğu size şikayet ediyorum."

"İstanbul ve Ankara’da, sonucu değiştirmeyecek oranlara ısrarla itiraz eden iktidar partisi ve bu itirazları anında işleme koyan kurullar, Balıkesir’de üç maymunu oynuyor. Resmi olmayan sonuçlara göre aradaki farkın 9913 oy; toplam geçersiz oy sayısının ise 31796 olduğu bir büyükşehirde; Sehven parti logosuna mühür basılmış olan oy pusulalarının geçersiz sayıldığına dair beyanların varlığına, Çoğu oy çuvalının, sandık başkanları, sandık kurulu üyeleri veya kolluk gücü olmaksızın teslim edildiğine dair tanıkların bulunmasına, Sandık sonuç tutanaklarında tespit edilen, gerek maddi gerekse usul hatalarına rağmen, İYİ Parti tarafından yapılan itirazlar kabul edilmiyor."

"Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulalarının geçerli sayıldığı 16 Nisan Halk Oylaması başta olmak üzere, geçtiğimiz seçimlerde kamuoyunda güvenirliği hayli zedelenmiş olan seçim kurullarını, verecekleri demokratik ve adil kararlarla güven tazelemeye davet ediyorum. "

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz