Ad

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Ahat Andican istifa etti

77556
Ad

İYİ Meclis Grup Başkanı Ahat Andican, bu görevinden istifa etti.

Andican'ın, grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda parti yönetimi ile görüş ayrılığına düştüğü için istifa kararı aldığı öğrenildi.

Böylece İYİ Parti'de genel seçimler sonrasında başlayan istifalara, Meclis grubundan gelen önemli bir ayrılık kararı daha eklenmiş oldu.

Meral Akşener'in milletvekili olmaması nedeniyle İYİ Parti'nin TBMM'de grup başkanlığı görevini yürüten İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican, bu görevinden istifa etse de partiden ayrılmadı.

BBC Türkçe'nin ulaştığı Andican, istifa gerekçelerini parti grubuna ilettiğini belirterek, “Kamuoyuna açıklama yapmayacağıma dair kendime söz verdim” demekle yetindi.

Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Andican'ın istifa kararında, uzun süredir grup başkanlığı görevinde “pasifize” edilmesi etkili oldu.

Grup yönetimine ilettiği dilekçede de Andican'ın bu konuya dikkat çektiği ve Genel Başkan ve grup yönetimi ile aralarında “grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda görüş ayrılığı” olması nedeniyle istifa kararı aldığını ilettiği kaydedildi.

Parti yönetiminin grup başkanlığını daha “sembolik” bir görev olarak tanımladığı, Andican'ın ise grup başkanı sıfatıyla Meclis çalışmalarında daha aktif olmak istediği, ancak buna izin verilmediği gerekçesiyle görevi bırakma kararı aldığı kaydedildi.

Ayşe Sayın, Ankara

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz