Ad

Norveçli Su Ürünleri Şirketleri, Dünyanın En İyi Protein Üreticileri Arasında!

92312

Dünyanın en büyük et, mandıra ve deniz ürünleri üreticilerinin gıda güvenliği, antibiyotik kullanımı, atık ve kirlilik gibi risk faktörleri üzerinden performanslarının değerlendirildiği 2019 Coller FAIRR Protein Üretici Endeksi yayınlandı. Listenin ilk sırasında bulunan ve ilk 10’da toplamda dört şirketle yer alan Norveçli su ürünleri şirketleri, sürdürülebilir balıkçılık alanındaki başarılarını bir kez daha kanıtladı.

Dünyanın en sürdürülebilir endüstrilerinden biri olarak kabul edilen Norveç deniz endüstrisi, 2019 Coller FAIRR Protein Üretici Endeksi’nin zirvesindeki yerini korudu. Dünyanın en büyük et, mandıra ve deniz ürünleri üreticilerinin sürdürülebilirlik performanslarının değerlendirildiği endekste, listenin ilk sırası da dahil olmak üzere, ilk 10’da dört Norveçli su ürünleri şirketi yer aldı.

 

Endekste, dünyanın en büyük halka açık 60 protein üreticisinin; sera gazı emisyonu, ormansızlaşma ve biyolojik çeşitlilik kaybı, su kıtlığı ve kullanımı, antibiyotikler, atık ve kirlilik, çalışma koşulları, gıda güvenliği, hayvan refahı, sürdürülebilir proteinler alanındaki sürdürülebilirlik performansları değerlendirildi. Buna göre, dünyanın en büyük somon üreticisi MOWİ ilk sırada yer alırken geçen yılın birincisi Leröy üçüncü, Grieg Seafood altıncı, Salmar ise dokuzuncu oldu. Böylece listeye girmeye hak kazanan tüm Norveç somon üreticileri ilk 10’a girmeyi başardı.

 

 

Anette Grøttland Zimowski: Sürdürülebilirlik için protein olarak deniz ürünü tüketilmeli

Coller FAIRR Protein Üretici Endeksi’ni değerlendiren Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Anette Grøttland Zimowski, “Bu endeks, büyük gıda üreticilerinin sürdürülebilirlik bilgilerini geliştirip belgelemek için şeffaf olmalarının ve sürekli çaba göstermelerinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Sonuçlar ise Norveç su ürünleri yetiştiriciliğinin, var olan en sürdürülebilir gıda üretimi arasında olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Protein olarak deniz ürünü tüketmek, sera gazı emisyonunu, su kıtlığını, biyolojik çeşitliliğin azalmasını önlemenenin en iyi yollarından biridir ve Norveçli somon şirketleri, sürdürülebilir uygulamalarıyla protein üretiminde yol gösterici konumundadır. Norveç su ürünleri, özellikle antibiyotik kullanımı ve balık refahı söz konusu olduğunda, dünyanın en sürdürülebilir uygulamalarını hayata geçiriyor” dedi.

 

 

Tüketiciler yiyeceklerinin kaynağını bilmek istiyor

Günümüz tüketicilerinin, yiyeceklerinin nereden geldiğini bilme konusunda çok daha duyarlı olduklarına dikkat çeken Anette Grøttland Zimowski ayrıca, endeksin Norveç somonunun bilinçli tüketiciler için iyi bir seçim olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

2019 Coller FAIRR Protein Üretici Endeksi’ne https://www.fairr.org/index/request-download üzerinden ulaşmak mümkün.

 

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Hakkında:

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Norveç deniz ürünleri endüstrisi için ortak bir değer olan “Seafood From Norway” ticari markasının yönetimini ve kullanımını denetlemektedir. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Norveç deniz ürünleri endüstrisi tarafından finanse edilmekte ve temsil edilmektedir. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, sektörle birlikte, Norveç'ten deniz ürünlerinin talebini ve tüketimini artırmayı hedeflemektedir.

Ad

Yorum Yaz