Ad

SIFIRLANAN DÖNER SERMAYEYE ACİL ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

85761

Türk Sağlık Sen olarak Türkiye genelinde döner sermayelerin arttırılması ve kat sayılarının değiştirilmesi ile ilgili Türkiye genelinde başlatmış olduğumuz dilekçe kampanyamızı bugün Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube olarak toplamış olduğumuz yaklaşık 5 Bin dilekçeyi, Türk Sağlık Sen Genel Merkezine göndereceğiz. Sağlık çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği, döner sermayelerin ve kat sayılarının değiştirilmesinin sağlık çalışanları açısından çok önemli olduğunu dilekçe kampanyasına göstermiş oldukları yoğun taleplerinde görülmektedir. Bu haklı talepleri karşısında Türk Sağlık Sen olarak 3 Nisan’da Sağlık Bakanlığı önünde, tüm illerimizdeki sağlık çalışanlarının katılımıyla kitlesel basın açıklamasıyla Türkiye genelinde toplanan dilekçeler Sağlık Bakanlığına verilecektir. Yaklaşık 500 Bin sağlık çalışanının gözü kulağı yeniden düzenlenmesi gereken döner sermaye yönetmeliğine kilitlenmiştir.

Performansa Göre Dağıtılan Döner Sermaye Ek Ödemelerinde geçen yıllara göre bir artış olmadığı gibi birçok kurumda döner sermaye sıfırlanmıştır. Hâlbuki malum sen toplu sözleşmede attığı imzalarla ek ödemelerinde 200-600 TL arasında bir artış yaşanacağını iddia ediyordu, bunu da her yerde kazanım diye pazarlamaya çalışıyordu. Fakat 2019’a gelince tüm sağlık çalışanları gördü ki artmak şöyle dursun döner sermayeler sıfıra indi. Yok olma noktasına geldi. Bu durum karşısında şimdi ne söyleyecekler merak ediyoruz.

Çalıştıkça artması gereken döner sermaye ne hikmetse tersine dönmüştür. İş yoğunluğunun her geçen gün arttığı muayene ve ameliyat sayılarının bir yılda milyona yakın artış gösterdiği hastanelerimizde çalışanın alın teri olan performans ödemesi ise sıfıra doğru gerilemiştir.

Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık ek ödemeyi sabitlemeye dayalı bir sistem halini aldı. Sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları döner sermayeleri mumla arar oldu. Artan enflasyon oranları ve beceriksiz yetkilendirilmiş sendikanın toplu sözleşme komedisi ile birlikte, döner sermaye ödemelerindeki reel düşüşler, artık aile bütçesini sarsar bir duruma gelmiştir.

Durum böylesine vahim bir hal almışken verdikleri her müjdenin içi boş çıkan malum sen ise ortalıkta gözükmemekte, Toplu Sözleşmede hastane birliği bünyesinde yüzde 50 döner sermaye tavanı değiştirilmeden, döner sermayeden dağıtılacak üst limit yüzde 50'den yüzde 65'e çıkarılmasıyla döner sermayede sorun tamamen çözüldü diye açıklama yapıp övdükleri yazının bugün çalışanı mağdur ettiğini dile getirerek iptalini istemek gibi tuhaf açıklamalar yapmaktadırlar.

Hesap ve kitap işlerinden anlamadıklarını toplu sözleşmelerden biliyoruz. Bu yaptıkları ile de sağlık çalışanlarının hallerinden zerre kadar anlamadıkları, onların sorunlarına fizan kadar uzakta olduklarını da görmüş olduk. Umarız sağlık çalışanları da bu yetkilendirilmiş sözde yetkili sendikayı yeniden değerlendirip kırmızı kartı bu malum sendikaya gösterir, yetkiyi sağlık çalışanının hakkını savunacak işin ehline yani Türk Sağlık Sen’e yeniden teslim ederler.

Kıymetli Basın Mensupları;

Bu haliyle döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için haklı bir isyanın adı olmuştur. Yandaşın sessizliği ve kabullenişi, hastanenin ödemesi, hazinenin kesintisi, Bakanlığın düzenlemeleri ile ekmeğinin ve emeğinin elinden alınmasına tepkilidir. Bu sorun derhal çözülmeli sağlık çalışanının hakkı teslim edilmelidir. Çözüm zorda değildir, gayet basittir.

Diğer tüm memurlarda olduğu gibi sabit ek ödeme genel bütçeden ödenmelidir.Döner sermayeden maaş alan tüm çalışanların maaşları genel bütçeden verilmelidir. Döner sermaye ödemelerinde birinci öncelik çalışanın alın teri olmalı ve döner sermayeleri arttırılmalıdır. Hazine payı kaldırılmalı, bakanlık merkezinin alacağı pay düşürülmeli, idarelerin keyfi kesintilerine son verilmelidir.

Taleplerimizin hayat bulması, Haklı isyanını şanlı bir mücadeleye dönüştürmek isteyen tüm sağlık çalışanları adına döner sermayemize sahip çıkmak için dilekçe kampanyamızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Tüm sağlık çalışanları için vakit artık mücadele vakti zaman bu soruna karşı hep birlikte mücadele ederek çözüm sağlama dönemidir. Yandaş sendikanın masada sattığı döner sermayelerimizi yine Türk Sağlık Sen olarak mücadelemizi sonuna kadar yapacağımızı bu dilekçe kampanyasıyla da göstermiş bulunmaktayız.

Bu şikâyetlerin Sağlık Bakanlığı tarafından tarafsız bir komisyon kurulmasını tüm sağlık çalışanlarının talebinin dikkate alınmasını istiyoruz. Kısacası sağlık hizmetlerinde görev alan doktorumuzdan hemşiresine, ebemizden sağlık memurumuza sağlık teknisyenine, teknik personelden, memura, hizmetli arkadaşlara kadar her birinin sorunu ve sıkıntısı vardır. Çalışanlar böyle bir durumda iken ne yazık ki bakanlık tarafından çalışan memnuniyeti hiçe sayılmakta, çalışanların talepleri ise sürekli ötelenmektedir. Sağlık çalışanları yapılacak, edilecek gibi ucu sonu belli olmayan sözlerden, kendilerinin umursanmamasından usanmışlardır. Sabır taşları çatlamış, tahammül bardakları dolup taşmıştır.

Sonuç itibariyle Türk Sağlık Sen olarak verdiğimiz mücadeleye ve dilekçe kampanyamıza katılarak attığınız imzayla bu mücadeleye ortak olan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor ve 3 Nisan’da Ankara’da Bakanlık önünde yapacağımız eyleme tüm sağlık çalışanlarını bekliyoruz. Bugün burada ki yaptığımız basın açıklamasına iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Saygılarımızı sunuyoruz.

Şenol ATICI

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı

Ad

Yorum Yaz