Ad

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan sel felaketi açıklaması

72460
Ad

Ordu'daki sel felaketiyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Can kaybı yok, ilk hasar tespit çalışmalarına göre 66 konut, 264 iş yeri, 60 araç zarar gördü" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın durumu yakinen takip ettiğini söyleyen Oktay, şu an mağdur olan ve ihtiyacı karşılanmayan bir vatandaşın olmadığını ifade etti.

"Şu an itibariyle durum şudur. Hamd olsun bir can kaybımız olmadı. Hasarın boyutu da çok yüksek gibi gösterilse de çok yüksek değil. Bunu da atlatacağız. Devletimizin tüm birimleri iş başında."

"İklim değişiyor ve Türkiye de ister istemez bundan nasibini alıyor. Zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var. Dere yataklarında konut ve iş yeri yapımıyla ilgili çok çok daha hassas olmamız gerekiyor."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sel ve su baskınlarının nedenleri üzerine bir soruya şu yanıtı verdi:

"Afet deyince neticede bu doğal bir olay. Sizin öngöremediğiniz bir olay ki ismi afet oluyor. Tabiki şehirdeki alt yapı bu afetin şehre olan etkisini değiştirebilir. Ama şehirde mevcutta zaten o manada her türlü alt yapı, proje hem bizim bakanlığımız birimlerince hem belediyelerce hem valiliklerde yapılıyor. Kaçak yapılaşmadan kaynaklı problemler hemen hemen her yerde var. Buna ilişkin imar barışı yasası çıkarıyorsunuz. Hazine arazisine kaçak yapıyı gidip yıkayım yapamıyorsunuz. Bu da bir gerçek yani ülkenin gerçekleri. Üst ölçekte yapılması gerekenleri inşallah süreç içinde yapıyorsunuz. Neticede bu yağışların olmasının nedeni iklim değişikliği sebebiyle. Bu beklenen birşey değil. Buna ilişkin stratejik eylem planı hazırlamak zorundayız. Alt yapıyı güçlendirmek zorundayız. Bu eylem planıyla bunlar açıklanacak.”

Ordu'daki selin ardından muhalefet imar projelerine tepki gösterdi

Ordu’nun Ünye, Fatsa, Perşembe ile Çaybaşı ilçelerinde son yılların en etkili yağışlarını takiben meydana gelen selin ardından, muhalefet partileri ve çevre kuruluşları 'yeşili yok ederek yapılan' imar projelerine tepki gösterdi.

"Sel felaketiyle sarsılan ’daki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ancak herkese hatırlatmak istiyorum ki, yağmur yağmurluğunu yaptı, toprak topraklığını. İşini yapmayan ise belediyelerdi, bakanlıktı, milletin parasını hileli iş yapanlara yedirenlerdi."

Meral Akşener

" 'da yaşanan sel felaketi, ülkeyi şirket gibi yönetmek isteyen, yeşili yok ederek "mega proje" adı altında yol ve köprü yapan, üretim ekonomisi yerine beton ekonomisini tercih eden iktidar anlayışının iflasıdır."

Özgür Özel

"Karadeniz dağları, ormanları, meraları, su varlıkları, flora ve faunası korunmalı, dere yatakları yapılaşmaya kapatılmalı. "

TEMA Vakfı

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz