Ad

Türk Eğitim Sen İzmir 2 No.lu Şube'den açıklama

70190

Türk Eğitim Sen İzmir 2 No.lu Şube, Milli Eğitim Bakanlığında yönetici atamaları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yapılan yazılı açıklamada:

"Milli eğitim bakanlığı kurumlarında nitelikli yönetici sorununu bir türlü çözüme kavuşturamıyor bu anlayışla çözüme kavuşturacak gibi de görünmüyor. 16 yıldır kesintisiz iktidar olmasına rağmen sayısını bile hatırlamadığımız kadar değişiklikler yaptıkları yönetici atama yönetmelikleri liyakatli görevlendirme soruna çözüm olamamıştır. Eğitim çalışanlarının ve bu hizmetten yararlanan, velilerin ve geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin bütün kamuoyunun beklentilerine ve ısrarına rağmen bütün kesimlerin kabul edeceği ve liyakati ön plana çıkaracak bir atama ve görevlendirme yönetmeliğini çıkaramamıştır. Mülakat ısrarından bir türlü vazgeçilememiştir. Aklıselim bütün herkes mülakatın torpil anlamına geldiği liyakat yerine sadakati öne çıkaran bir yöntem olduğunu bilir. Geçmiş dönemlerde yapılan mülakatlarla ilgili şaibeler, söylentiler kamu çalışanları tarafından bilinmekteyken ve bununla ilgili olarak yerel ve ulusal basına yansıyan haberler sonucunda istifa eden şube müdürleri varken,bu torpil listeleri noter tasdiklerine sunulmuşken mülakat konusunda ısrar edilmesini anlamak mümkün değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı yönetici görevlendirme duyurusu ile ilgili takvimi 23 şubat 2018 tarihinde yayınlanmıştı. Takvime uygun olarak İzmir milli eğitim müdürlüğü tarafından müracaatlar kabul edilmiş. Sözlü sınavlar yapılmış ve kıymetli eğitim çalışanları bu mülakat komisyonları karşısında ter dökmüştü. Sınava giren arkadaşlarımız sabırsızlıkla sınav sonuçlarının açıklanacağı 7 haziran 2018 tarihini dört gözle beklerken MEB ani bir manevrayla sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi 26 haziran 2018 olarak güncellenmiştir.

Bu anlamsız erteleme zaten şaibeli olan mülakat sonuçları ile ilgili olarak şüpheleri artırmıştır. Ayrıca mülakat puanını öğrenenler ve kimin nereye müdür olacağı pazarlıkları ve söylentileri eğitim çalışanlarını gözü önünde cereyan etmeye devam etmiştir. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü 11.06.2018 tarihinde resmi sitesinden yaptığı açıklamayla boş münhal kadroları açıklayarak görevlendirme çalışmaları ile ilgili olarak startı tekrar vermiştir. Bu duyuruya göre İzmir ilinde okul ve kurumlara 289 müdür, 18 müdür baş yardımcısı ve 564 müdür yardımcısı görevlendirme yapılacağını kamuoyuyla ve ilgililerle paylaşılmıştır.

Proje okulu münhal idareci kadroları atamalarının bakanlık tarafından yapılacağı gerekçesiyle bu listelerde yer almamıştır.

Görevlendirme sürecini dikkatlice takip edeceğiz, mülakat sonuçları ve kimin hangi kuruma görevlendirileceği ile ilgili olarak duyumların ve listelerin havada uçuştuğu herkes tarafından bilinmektedir. Görevlendirme sonuçları ile bu listedeki isimlerin ne kadar uyuşacağını hep birlikte göreceğiz.

15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuzdan sonraki gelişmeler kamuoyunun hafızasındaki yerini bütün sıcaklığıyla korumaktadır. Bu ülkede gerçek vatan sevdalılarının kim olduğunu herkes bir kez 

daha bütün açıklığıyla görmüştür. Eğer bir kez daha 15 temmuzu yaşamak istemiyorsak devletini canından aziz bilen vatanperverlerin bu görevlendirme listelerinde yer alması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu görevlendirmelerin takipçisi olacağımızı bütün eğitim çalışanlarının bilgisine sunuyoruz.

Devletin en üst kademesinde milli birlik ve beraberlik mesajları 15 temmuzdan sonra yüksek sesle dile getirilmekteyken tabanda buna uygun davranmayan bürokrat, kamu çalışanları, devlet içinde ikinci paralel yapı gibi çalışan sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ile ilgili olarak bu görevlendirmelerde görülen müdahale ve yanlışları, olumsuzlukları kısacası bu mili birlik ve beraberliği sekteye uğratma çabası içinde olan herkes kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Şüphesiz ki Allah; size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.(4/NİSÂ-58)

görev yerleri de bizlere verilen birer emanettir. Bu emanetlerin ehline verilmesini beklemek bizim en büyük hakkımızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

denildi.

 

Ad

Yorum Yaz