HAYATINIZIN KALİTESİNİ BELİRLEYEN 5 ALAN – BÖLÜM 2

Başkaları ile olan iletişiminizi kuvvetlendirmek için önce kendinizi tanımalısınız.

HAYATINIZIN KALİTESİNİ BELİRLEYEN 5 ALAN – BÖLÜM 2

Geçen hafta başladığımız serimizde, bu hafta hayat kalitenizi artırmak için yönetiminde usta olmanız gereken ikinci konuyu konuşacağız. İLİŞKİLER.

Başarılı iş adamlarının ortak özelliklerine baktığımızda ilişkilerinin çok kuvvetli olduğu göze çarpıyor. Aile ilişkileri, çalışanlarla olan ilişkiler, müşterilerle olan ilişkiler, ortaklarla olan ilişkiler, kısaca ilişki ağlarında olan herkesle ilişkilerini sağlıklı bir şekilde kurup yönetebiliyorlar. İlişkileri kuvvetlendirmenin ilk adımı ise aktif bir dinleyici olmaktan ve karşı tarafın isteklerine odaklanmaktan geçiyor.

Kendini Tanımak

Başkaları ile olan iletişiminizi kuvvetlendirmek için önce kendinizi tanımalısınız. Kimliğiniz, içinde doğup büyüdüğünüz çevrenin etkisiyle şekillenir. En sık görüştüğünüz beş kişinin ortalaması olduğunuzu düşünürsek kimlerle görüştüğünüze dikkat etmelisiniz. Enerjinizi aşağı çeken, motivasyonunuzu düşüren, sürekli negatife odaklanan kişilerden uzak durmalısınız. Aksine enerjisi yüksek, sizi motive eden, her şeye olumlu tarafından bakan kişilerle bir arada olduğunuzda zamanla siz de onlar gibi olmaya başlarsınız.

Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir? Zayıf yanlarınızı kuvvetlendirmek için kimlerle daha sık vakit geçirmeli, hangi kitapları okumalı, hangi aksiyonları almalısınız? Aldığınız kararlarda etkisi olan inançlarınız, değerleriniz nelerdir? Sizi güçlendiren ya da zayıflatan inançlarınızı derinlemesine çalışmalısınız.

Her değişim önce farkındalıkla başlar. Sonra bir seçim yaparsınız ve aksiyon alırsınız. İlişkilerde karşınızdaki kişiyi değiştirmeye asla çalışmayınız. Önce kendinizi değiştirmekle işe başlayınız. Çünkü kontrolün elinizde olduğu tek kişi sizsiniz. Siz değiştikçe karşınızdaki kişinin de zamanla değiştiğini fark edeceksiniz.

 Karşıdakini Tanımak

İlişkide Altın Kural der ki: Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan karşındakine de aynı şekilde davran.’ Bu kural artık yerini Platin Kural’ a bıraktı. ‘ Karşındaki kişi kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa ona öyle davran.’ Hepimizin içine doğup büyüdüğümüz çevre çok farklı. Dolayısıyla çevrenin bize kazandırdığı kimliğimiz, değerlerimiz, inançlarımız ve becerilerimiz farklı. Bu durumda bize iyi görünen bir davranış karşımızdaki için öyle olmayabilir.

Aktif dinleme sayesinde karşımızdaki kişiyi daha iyi anlayabiliriz. Aktif dinlemek, karşımızdaki konuşurken ne cevap vereceğimizi düşünmek yerine, tamamen onun söylediklerine odaklanmaktır. Tıpkı çok heyecanlı bir filmi seyrediyormuş gibi anlatacaklarını merakla beklemektir. Daha çok soru sorarak, karşı tarafı daha çok anlamaya çalışmaktır. Atalarımızın ‘ İki dinle, bir söyle’ dediği gibi.

 İlişkiyi Kuvvetlendirmek

Güçlü bir iletişim kurmak için herkesin farklı olduğunu, farklıların zenginliklerimiz olduğunu bilmeliyiz. Bu sayede alınganlıklarımız azalır, herkesi olduğu gibi kabul etmeyi öğreniriz. Karşımızdaki kişinin nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını bilir ve anlarsak onlara o şekilde davrandığımızda iletişim kazalarının önüne geçmiş oluruz.

Bir diğer nokta da varsaymak yerine anlaşma yapmaktır. Hiç kimse bizim kafamızın içinden geçenleri bilemez, biz de onların kafasından geçenleri. Beklentilerimizi karşılayamadığımızda da beynimiz genellikle negatif senaryo yazar ve biz de ona inanırız. Diğer taraf için de aynı durum geçerlidir. Halbuki, karşılıklı bir anlaşma yaptığınızda her iki taraf da birbirinden ne beklediğini bilir. Karşınızdaki kişinin isteklerini, beklentilerini net olarak bildiğinizde ve onları yerine getirdiğinizde ilişkilerinizin daha iyiye gittiğini gözlemleyeceksiniz.

DISC ile karşınızdaki kişiyi bir kitap gibi okuyun.

İlişkilerde usta olmanızı sağlayacak bir testten bahsederek bu haftaki konumuzu sonlandıralım. DISC Davranış Profili Testi. Bu test ile hem kendinizi, hem karşınızdakini tanır, hem de hayatınızda önemli olan insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek için onlara nasıl davranmanız gerektiğini öğrenirsiniz. İşe alım yaparken hangi koltuğa hangi tip insanların uygun olduğunu anlarsınız. Farklı insanlara farklı liderlik tarzı sergileyerek ekip performansını artırırsınız. Aile içi ilişkilerinizi kuvvetlendirirsiniz.

DISC testini yapmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

https://iyzi.link/AFbp_A

Karşılığında 39 sayfalık bir rapor ve 2 saatlik eğitim de hediyeniz. 

Bereketli ve bol kazançlı günleriniz olsun.

Gülfidan Bereket

ActionCOACH – İşletme Koçu