Cemaat evinde canına kıyan Enes Kara'nın haberini yapan yazı işleri müdürü görevden alındı! Haber siteden kaldırıldı

Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün siteden kaldırıldı.

Cemaat evinde canına kıyan Enes Kara'nın haberini yapan yazı işleri müdürü görevden alındı! Haber siteden kaldırıldı

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın, cemaat yurdunda baskılar nedeniyle canına kıymasının ardından, olayı haberleştiren gazeteci görevden alınırken haber de siteden kaldırıldı.

Elazığ'da, 20 yaşındaki tıp öğrencisi Enes Kara'nın ailesinin zorlamasıyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle canına kıymasını haberleştiren gazeteci görevden alınırken, haber de siteden kaldırıldı. Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrenciler de tehdit edildi.

Gerçek Gündem'den Fırat Fıstık'ın aktardığı habere göre; Elazığ'da bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haberi yayınlamıştı. Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün siteden kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre; gazetenin sahibi Nafiz Koca, haberi yapan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün'ü toplantıya çağırdı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesinin ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu ileri sürüldü.

Akgün işten çıkarılmazken, bunun sebebini de 'resmi ilan gelirlerinden dolayı sabit bir çalışan sayısının olma zorunluluğu' olarak açıkladı.

Haberin yayında kaldığı süre boyunca Akgün, onlarca tehdit telefonu aldı. Bunlardan bazıları da kendilerini cemaat mensubu olarak tanıttı. Akgün’ün aktardığına göre cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” derken başka bir kişi Akgün’ü yine kafir olmakla suçladı ve “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırdı. Başka bir tehdit de Arapça yapıldı.

ÖĞRENCİLER DE TEHDİT EDİLDİ

Diğer yandan Enes Kara'nın ölümü sonrası açıklama yapan bölümden arkadaşları da tehdit edildi. Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına gelerek onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit ettiler. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandı, polis olaya müdahale etmedi.

YENİCAG