Milliyet Arkeoloji Dergisi sualtı dünyasını keşfediyor

Kültürün nesilden nesle aktarılması ve korunmasını amaçlayan

Milliyet Arkeoloji Dergisi sualtı dünyasını keşfediyor

Kültürün nesilden nesle aktarılması ve korunmasını amaçlayan

Milliyet Arkeoloji Dergisi, Eylül sayısı ile tarihin gizli kalmış batık cennetlerini okurlarıyla buluşturuyor. Milliyet Gazetesi okurlarının 19 Eylül Pazar günü gazete ile ücretsiz olarak ulaşabildiği Arkeoloji Dergisi, beşinci sayısında sualtında arkeolojik bir yolculuğa çıkarıyor.

 

 

Modern hayatından temposu için okurlarına nefes alanı sunan Milliyet Gazetesi, Arkeoloji Dergisi ile kültür mirası bilinci oluştururken, tarih öncesi dönemlerden bilinmeyenleri günümüze ulaştırıyor. 

 

Milliyet Arkeoloji Dergisi, 19 Eylül Pazar günkü altıncı sayısında sualtı yolculuğuna Bodrum Kalesi’ndeki Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden başlıyor. Müze Müdürü Hüseyin Toprak’ın ağzından M.Ö. 16. yüzyıldan M.S 16. yüzyıla kadar uzanan döneme ait sergilenen binlerce nadide eser mercek altına alınıyor. Sualtı kazısının nasıl yapılacağını merak edenler, Koray Alper’in anlatımıyla tarama yöntemlerini keşfediyor. Doç. Dr. Harun Özdaş, geçmişte gibi ürünlerin taşınmasında kullanılan amforaların, antik çağlara ait bilgilerinin günümüze nasıl taşıdığını aktarıyor. 

 

Ayrıca Milliyet Arkeoloji Dergisi son sayısında, arkeolojide çığır açan ve bilimsel arkeolojinin kurucularından biri olan Robert John Braidwood’un meslek hayatı ve Türkiye’deki çalışmalarıyla ilgili okurlar detaylı bilgi sahibi oluyor. İklim değişikliğinin büyük bir sorun haline geldiği son yıllarda, 4 bin 200 sene öncesinde kuraklıkla mücadele eden toplumların mesajı günümüze ulaşıyor. Mitoloji meraklıları ise tarihin en iyi macera hikayelerinden Odysseia’yı farklı yönleriyle okuyor.

 

19 Eylül Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, dijital platformlarda Dergilik uygulamalarından da erişilebilecek.