KIRILGANLIĞIN GÜCÜ

" Yardıma ihtiyacım var, zorlanıyorum" duygularından, söyleminden çekinmemeliyiz

KIRILGANLIĞIN GÜCÜ

Brene brown; Araştırmacı _ Hikaye anlatıcısına ait izlediğim video'da senin bir hikayen olduğunu, incinebilir yanımızı, içsel güç, yaralanan yanımızın bizlere olumlu, olumsuz etkilerini araştırıp, tespitlerini örneklerle açıklıyor.

Hayatımızda karmaşık konular ve bunun çözüm yolları, amaç ve anlam yolculuğunda algı ve üstesinde gelme ile savunma mekanizmasını geliştirmek için yaşamından örnekler verdi.

Anlatmaya korktuğumuz, korkularımız ile gelişme fırsatımıza engel olan sorunları tespit etmek, mücadele etmeliyiz. Güvensizlik duygumuzun nedenlerini ölçmeliyiz. Korkularımız, değersizlik duygularımız, kalıplar ile kendi hikâyemizi zora itiyoruz. Bizi inciten, kıran duyguları kabul etmeli, kırılganlığı kucaklamalıyız. Maskelerimizi bırakıp, kendimizle yüzleşmeliyiz. Zorlandığımız yanlarımızı iyi tespit etmeliyiz. Zayıf ve korku denilen takıntılarımızdan kurtulup, yüzleşmekten de korkmamalıyız. Her cevap, tepki bizi kendimize değersiz hissettirmemelidir.

" Yardıma ihtiyacım var, zorlanıyorum" duygularından, söyleminden çekinmemeliyiz. Her duygumuzun arkasından gitmeli, güçlü bir insan olmak için duygusal olmaktan korkmayacaksınız. Bu yolda güzelliklerde, zorluklarda var, kendimize nazik, anlayışlı olursak, karşımızdakinede aynı tepkiyi vereceğiz.

Olgun birey olmak için hayal kırıklığı ve acı hissetme duygularınızda kabul etmeliyiz. Olumsuz kalıplardan arınıp, kendi hikayemi tüm kalbimle anlatabilmeliyim. Cesaret ve kahramanlık kelimelerinin anlamını, kullanma yerini bilip, acı ve rahatsızlık duygusundan kurtulursak olgun insan olma yolculuğumuz başlar.

Duygularımızı ifade etmede, psikolojik yıkım yaşamamak için reddedilmeyi kabul etmeli, zayıf yanlarımızı kabul etmeliyiz. İfade etme gücümüzü keşfetmeli, bize risk oluşturan kırılgan yönümüzle kucaklaşmalıyız.

Sonucu belirsiz olan takıntılardan uzaklaşmalıyız.

" Ramesha Muradi Makale denemelerim / 23.06.2021 (Başkent ÜNV. Dijital yöneticilik Eğitimi )