Dün bir dalış gününün tamamını, günün ilk ışıklarından geceye kadar 4 dalış

Dünyanın belki de en ünlü II. Dünya Savaşı batığı SS.THISLEGORM'a yaptık.

Dün bir dalış gününün tamamını, günün ilk ışıklarından geceye kadar 4 dalış
Dün bir dalış gününün tamamını, günün ilk ışıklarından geceye kadar 4 dalışı, dünyanın belki de en ünlü II. Dünya Savaşı batığı SS.THISLEGORM'a yaptık.

#THISLEGORM'u bu kadar ünlü yapan tam manasıyla bir savaş müzesi hükmüyle bir döneme şahitlik eder ve içinde gezerken dalgıçları büyüler.

Mayıs 1941’de Glasgow Limanı'ndan demir alan Thistlegorm, Mısır'daki İngiliz 8.Ordusu'na doğru ambarlarında mayınlar, her türlü cephane, silah, bedford kamyonlar, motorsikletler, zırhlı araçlar, çekiciler, uçak yedek parçaları, telsizler, lokomotif ve akla gelebilecek her türlü savaş yükü dolu olarak hareket etti.
Bu devasa gemi hedefine ulaşamadan Kızıldeniz'de, Girit’teki üsden havalanan Alman bombardıman uçaklarının saldırısına uğradı.

İki adet bomba, cephanenin bulunduğu 4 numaralı kıç ambarı tarafına isabet etti. İnfilak eden kıç tarafında güverteye bağlı bulunan 126 tonluk lokomotifi uzağa fırlatırken, gemi 30m derinliğe battı.

1955'de Kaptan Cousteau'nun keşfettiği batıkla ilgili bilgiler 1956 senesinde National Geographic dergisinde yayınlandı ancak koordinatları yanlış alındığından 40 yıl boyunca bir daha bulunamadı ta ki 1992 senesinde İsrailli bir kaptan tekrar yerini tespit edene kadar.

30 M de bulunan batık dalışına güçlü bir akıntı eşlik ediyor. Bu güçlü bir rüzgarda sürüklenmeye benzer bir his aslında. Halat ile geminin yakınına kadar grup halinde inip çoğunlukla seyire kaptan köşkünden başlanıyor ve patlamanın yaşandığı kıç doğru gidince pervane ve savunma topu dikkat çekiyor.
Thistlegorm'a koca bir gün 4 dalış ayrılmasının sebebi tek dalışla bitirmenin imkansız olmasından başka şey değil.
Gerçi benim gibi bir tarihseverin 100 kere bile arka arkaya dalsa bıkmayacağı bir efsaneden bahsediyorum.

Bir sonraki dalışta bu kez batığın etrafı dolaşılmaya başlandığında Bren Carrier tank, Bedford kamyonlar ve Norton H16 motorsikletler, uçak motorları, MK 3 tüfekler rahatlıkla görülebilir ve Stainer 8 F lokomotifi sapasağlam durumda.

Gemi, ikinci defa keşfinin ardından bugüne kadar tartışmasız dünyanın en çok dalınan batık noktalarından. Her gün batığa o kadar çok dalgıç giriyor ki birbirine bordalamış tekneler dalış yapmak için sıraya giriyorlar.
Bu temponun tüm sene boyunca devam ettiğini düşündüğümde aklıma I.Dünya Savaşı batıkları ile "Çanakkale Tarihi Alan" geliyor. Böylesi tarihsel zenginliğimizi dünya çapında bir cazibe merkezi haline getirmek için daha fazla efora gerek var gibime geliyor.

Geçen onca yılda mercanlara, mürenlere, vatoslara, timsah balığı, yarasa balığı, barakudalar, papağan balığı, aslan balığı ve nicesini yuva olan bu batıkta neredeyse kendim kadar bir orfozla birlikte yüzmek ise bana nefis bir sürpriz oluyor 

** İlgisini çekenler için yorumlarda SS THISTLEGORM'a yapılan bir dalış videosu paylaşıyorum

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology
www.divesona.com / Sona Sualtı Teknolojileri 
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme