Beş yıl daha Erdoğan

MUHALEFET BLOĞU KÜSKÜN SEÇMENİ SANDIĞA TAŞIYAMADI

Beş yıl daha Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci raundunda kazanan Erdoğan oldu. Erdoğan ilk turdaki oyunu korurken Kılıçdaroğlu’nun ‘Vatanını seven sandığa gelsin’ çağrısına karşılık seçime katılımda belirgin bir düşüş dikkat çekti. Ekonomik kriz ve depremde yaşanan olumsuzluklar başta olmak üzere ülkedeki ciddi problemlere rağmen, muhalefete yöneltilen terörle iş birliği suçlamalarının gölgesinde geçen seçimde halk Erdoğan’a bir dönem daha yönetim yetkisi verdi.

14 Mayıs’ta sonuçlanmayan ilk turun ardından Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için 52 milyondan fazla seçmen sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Ekonomik krize, deprem felaketine rağmen Erdoğan oyunu korudu. Katılım oranı 14 Mayıs’ta yüzde 88 seviyesinde gerçekleşirken liderlerin çağrılarına rağmen ikinci turda oran daha düşük kaldı.

MUHALEFET BLOĞU KÜSKÜN SEÇMENİ SANDIĞA TAŞIYAMADI

Muhalefete dönük ısrarlı ‘terör’ propagandasının ve sahte videoların gölge düşürdüğü seçimin ikinci turda oluşan tablo, muhalefet partilerinin iki haftalık süreçte seçmenlerini sandığa yeteri kadar taşıyamadığını gösterdi. CHP liderinin ‘Vatanını seven sandığa gelsin’ çağrısı da karşılık bulmadı. Sonuçların şekillenmesinin ardından Erdoğan’a Avrupa’dan ilk tebrik mesajı Macaristan Başbakanı Victor Orban’dan geldi.