Satılan 100 aracın 40’ı spekülatif amaçlı alınıyor

Türkiye otomotiv pazarında 2023 oldukça ilginç geçiyor

Satılan 100 aracın 40’ı spekülatif amaçlı alınıyor

Otomotiv sektörü rekorlar serisine devam ediyor. Artan enflasyon ve kur sıfır aracı tam bir yatırıma dönüştürürken, birçok alıcı aracı hemen liste fiyatı üzerinde ikinci el ilan sitelerinde satışa koyuyor. Yaşanılan süreçle ilgili konuşan Renault MAİS Genel Müdürü Çağdaş “Satılan 100 sıfır aracın, 40’ı spekülatif amaçlı alınıyor” dedi. Çağdaş, ‘alalım bekletelim’ durumunun oldukça yüksek olduğunu da paylaştı.

ALİ YILDIRIM

Türkiye otomotiv pazarında 2023 oldukça ilginç geçiyor. Uzun bir süredir yaşanan tedarik sorunları karşısında iç pazar istenilen adette aracı alamadı. Bu süreçte tedarik sorunu büyüdü. Teslimatlar 6 ayı bile buldu. Bunun üzerine tam pandemiden çıkış yaşarken, hem yurt dışında yaşanan maliyet artışları hem de Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ve kur sıfır araç fiyatlarını patlattı. Böylece tam bir yatırım aracına dönen sıfır otomobiller şimdi de artan taleple yok satmaya başladı.

Yaşanan yüksek enflasyon karşısında birikiminin değerini korumak isteyen tüketici, aldığı otomobilleri birkaç ay içinde nakde çevirmeye başladı. Bayide istediği modeli bulamayınca ikinci elde sıfırdan daha pahalıya otomobiller ilanlarda gezmeye başladı. Sıfır araç aynı 90’lı yıllardaki gibi tam bir yatırım aracına döndü.