9 yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı muhalif aydının oturma izni ve kimliği iptal edildi:

Kalemimle ve dilimle mücadele veriyorum

9 yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı muhalif aydının oturma izni ve kimliği iptal edildi:

9 yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı muhalif aydın Rahim Cavadbeyli'nin oturma izni ve kimliği Göç İdaresi tarafından iptal edildi. Hakkında 'sınır dışı' kararı alındığını belirten Cavadbeyli, içinde bulunduğu durumu 'felaket' olarak adlandırırken İran'a dönmesi halinde idam edilebileceğini belirtti.

FURKAN UZUN- KARAR

Dokuz yıldır Türkiye’de yaşayan İranlı muhalif aydın Rahim Cavadbeyli'nin oturma izninin Göç İdaresi tarafından iptal edilmesi tepki çekti.

İran Türklerinin kültürel haklarını savunmaya yönelik gerçekleştirdiği sivil toplum faaliyetleri nedeniyle Tahran rejimiyle ters düşüp ülkesinden kaçmak zorunda kalan Cavadbeyli’nin Türk vatandaşlığına geçiş işlemlerinin de 4 yıldır bekletildiği öğrenildi. Daha önceki yıllarda İran’a iadesi yolunda girişimler kamuoyundaki reaksiyon sebebiyle durdurulan Cavadbeyli hakkında özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Tahran ziyaretinin ardından yeniden iade baskısı başlatıldığı ileri sürülüyor.

BMM'nin koruma altında mülteci kimliğine el konulduğu ileri sürülen Cavadbeyli’nin lehindeki Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen İran’a iade girişimi başlatılması konusunda Türk Ocakları tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Fikir ve yazı hayatının yanında sivil toplum çalışmalarını sürdüren Cavadbeyli 2013'den beri ülkemizde yaşamaktadır. Cavadbeyli'nin daha önce de İran’a iadesi söz konusu olmuş, kendisi aylarca geri gönderme merkezlerinde tutulmuş ancak daha sonra ülkemizde kalmasına izin verilmişti. 2018'de kendisine söz verilmesine rağmen Rahim Bey'in Türk vatandaşlığına geçiş işlemleri de maalesef sürüncemede bırakılmıştır. Türklerin vatanı olan Türkiye'de mağdur bir soydaşımızdan Türk vatandaşlığının esirgenmesinin ve Rahim Cavadbeyli'nin oturma izninin iptal edilmesinin söz konusu olmadığına inanmak istiyoruz."

KARAR'A konuşan Rahim Cavadbeyli, kimliğinin iptal edildiğini 5 Temmuz'da öğrendiğini belirterek Türkiye'ye olan sevgisi nedeniyle ABD'den kendisine gelen daveti geri çevirdiğini kaydetti. Türkiye'yi uluslararası kuruluşlara şikayet etmeyi düşünmediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Göç İdaresi idari mahkemenin, istinafın ve Anayasa Mahkemesi’nin bizim lehimize vermiş olduğu kesin karara rağmen bizim kimliğimizi iptal etmesi tamamen yasa dışı bir eylem. Ben demiyorum kanunlar böyle söylüyor.

Yaşadığım durum felaket

Burada binlerce İranlı mülteci var. İran tarafı da Türkiye tarafı da bana pasaport vermiyor. Kalemimle ve dilimle mücadele veriyorum. Ben bir konuşurum bir de yazarım. Böyle bir durumda İran ve Türkiye bana pasaport vermiyor. Ben Türkiye için ABD’ye gitmeyi reddettim. 2015 Mart ayında ABD’nin davetini geri çevirdim. 2006 yılında Bakü’de yaşarken ABD’den teklif aldım ve orada da bu teklifi geri çevirdim. Ancak sonrasında Azerbaycan bize sahip çıkmadı. Türkiye’de yaşadığım durum felaket. Durumumun düzeltilmesini bekliyorum. Halledilmezse Göç İdaresi Başkanlığına gideceğim ve ‘gerekeni yapın’ diyeceğim. Başka bir çözüm yolum kalmadı. Anayasa Mahkemesi’nin üzerimde başka bir mahkeme yok. Anayasa Mahkemesi benim lehime karar vermiş. Yargıya güvenmiyor musunuz? Yargı sizi bağlamıyor mu? Uluslararası teşkilatlara başvurmayı düşünüyorum. Ancak Türkiye’yi başka ülkelere, uluslararası teşkilatlara şikayet etmek istemiyorum. Ama size başka bir yol bırakmazlarsa siz ne yaparsınız? İçişleri Bakanı Sayın Soylu’nun hakkımda verdiği vatandaşlık talimatı da duruyor. Türkiye bizim devletimiz. Ben kendi devletimi kime şikayet edeceğim?

KARAR