Mâzîden Âtîye Zarâfet, Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Kadın Kıyâfetleri sergisi

19 Mayıs 2024’e kadar açık kalacak. Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Mâzîden Âtîye Zarâfet, Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Kadın Kıyâfetleri sergisi
Size harika bir sergi haberim var. Çok emek verilmiş, benzerini daha önce görmediğimiz bir sergi.

“Mâzîden Âtîye Zarâfet, Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Döneminden Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Kadın Kıyâfetleri” sergisi, Üsküdar’daki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde açıldı.

19 Mayıs 2024’e kadar açık kalacak. Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Köşk sadece sergiler için açıldığından onu da sadece bu etkinlik sırasında görme şansınız var.

Ben basın davetine katıldım. Ruhum tazelendi, gözüm gönlüm açıldı, zarafete doydum.

Yurtdışında benzerlerini görüp çok kıskandığım bir sergi konsepti bu. Kıyafet koleksiyonerliği tarihi ve toplumu anlamak adına bize bambaşka pencereler açıyor. O yüzden çok seviyorum.

Sergide sokak kıyafetleri, davet elbiseleri, gelinlikler, çantalar, ayakkabılar yani geniş bir yelpaze var. Hepsi Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait. Kadınların toplum içinde değişen yerini gözlemlemek adına da önemli.

Atatürk, Latife Hanım, Afet İnan ve Mevhibe İnönü de serginin sürprizleri arasında.

Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı’nın desteğiyle, Sadberk Hanım Müzesi tarafından hazırlanan serginin küratörlüğünü Hülya Bilgi, Dr. Şebnem Eryavuz ve Bahattin Öztuncay üstlenmiş, tasarımını Dr. Umut Durmuş yapmış. Hepsinin emeklerine sağlık.

Özlem Güsar

Founder at OGGUSTO.com and OGGUSTO Academy
www.oggusto.com
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme
Resim önizleme
+