Zeytinyağı..

Bu yıl yine şiddetle tartışacağımız yegane sağlık dolu gıda.

Zeytinyağı..
Zeytinyağı..

Bu yıl yine şiddetle tartışacağımız yegane sağlık dolu gıda.. Çünkü Dünya'daki üretim neredeyse yarı yarıya düşüyor.. Ve böylece fiyatı alabildiğine artıyor ister istemez.

Ama zeytinyağı bana kalırsa zaten en başında beri, deyim yerindeyse ve kaba tabirle "harcı alem" kullanılabilecek bir yağ türü değil. Yani sağlık faydaları içeriğindeki yağ haricinde bulunan diğer biyobileşenlerden gelen, oldukça özel bir gıda..

Zeytinyağının geleceğinde, kesinlikle ama kesinlikle zeytinyağının fonksiyonelleştirilmesi yani içeriğindeki oleocanthal, oleuropein, hidroksitrizol, squalene gibi bileşenlerin miktarlarının arttırılması ve tamamen medikal statüye taşınması söz konusu.. Zeytin ağacının polifenolleri, eşsiz! Ve yapraklarında özellikle Ağustos ayının sonlarına doğru inanılmaz seviyelerde oleuropein birikiyor.

Oleuropein'in sayısız faydası var. Hele ki vücutta parçalandığında yine çok güçlü iki antioksidan olan elenolic acid ve hidroksitrizole parçalanıyor. Yani metabolitleri de çok kıymetli.

Ülke olarak Dünya'nın sayılı zeytin ağacı varlığına sahip ülkesi, çok büyük bir zeytin gücü olarak ne yapmamız lazım biliyor musunuz? Zeytin polifenolleri hakkında bir yol haritası çıkarmamız ve ürettiğimiz tüm ama tüm zeytinyağlarını küçük porsiyonlarda (yani tonluk ambalajlarda değil) ve mutlaka zeytin yapraklarından elde ettiğimiz "oleuropeinle" zenginleştirerek *fonksiyonelize* edip, yurtdışına o şekilde "katma değerli olarak" pazarlamamız gerekiyor. Çünkü gelecekte zeytinyağı altın değerini geçebilir ama elbette "bilimle üretilmiş olanı" bu statülerde olacak. Yani kompozisyonu belli, menşei belli, içeriği belli.. Bu konuda umudum çok!

Ekstraksiyon teknolojilerinde 15. yılını devirmiş biri olarak, Türkiye'nin zeytin yağında katma değer yolculuğunda elimden geleni yapacağım ✨ Bu ülkenin gençliği yani geleceği ülkedeki zeytinlerin kıymetini en iyi şekilde bilmeli. Bilmesi için daha yoğun olarak anlatmalıyız. Bilime dayalı bilgiler ışığında.

Can KAYACILAR

 
Endüstriyel Bilim İnsanı
Resim önizleme