Macaristan vatandaşlarına Türkiye'ye vizesiz seyahat imkanı: Mütekabiliyet ilkesi yine işlemedi

90 GÜN VE ÜSTÜ VİZE MUAFİYETİ OLANLAR

Macaristan vatandaşlarına Türkiye'ye vizesiz seyahat imkanı: Mütekabiliyet ilkesi yine işlemedi

Karar ın haberine göre Geçen temmuz ayında Norveç ve AB üyesi olan Bulgaristan vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı tanıyan Türkiye bu kez aynı adımı Macaristan için attı. Türk vatandaşları ise AB üyesi de olan Macaristan'a ancak Schengen vizesi alarak gidebiliyor. Atılan adım ise tekrar mütekabiliyet tartışması başlattı. Aynı adımın karşı ülke tarafından da atılması gerektiği belirtildi.

Türkiye geçen temmuz ayının 27'sinde Norveç ve AB üyesi olan Bulgaristan vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı veren anlaşmayı imzalamıştı. Karar mütekabiliyet ilkesinin işletilmediği tartışması başlatmıştı. Mevcut tartışmalar sürerken bu kez de Macaristan vatandaşlarına, Türkiye'ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren karar göre, Macaristan kimlik kartı hamili vatandaşların Türkiye'ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanacak.

90 GÜN VE ÜSTÜ VİZE MUAFİYETİ OLANLAR

Öte yandan 27 Temmuz'da alınan karara göre Bulgar ve Norveç vatandaşlarına 90 gün süreli vize muafiyeti sağlandı. Kararın ardından ise Türkiye’nin vize politikası tekrar tartışmaya açıldı. Macaristan, Bulgaristan ve Norveç vatandaşlarına verilen hakla birlikte vatandaşları Türkiye’ye kimlikle veya süresi geçmiş pasaportla girebilen ülkelerin sayısı 20’ye çıktı. Bu ülkeler; KKTC, Azerbaycan, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Ukrayna, Yunanistan ve Polonya. Türkiye vatandaşları ise kimlikle yalnızca Gürcistan, KKTC ve Ukrayna’ya girebiliyor.

58 ÜLKE İÇİN İSE 90 ALTI GÜN SINIRI VAR

Bu ülkeler haricinde aşağıdaki 90 gün altı seyahatler için Türkiye’ye vizesiz giriş imkanı bulunan ülkeler de var. Bu ülkeler şöyle: Arnavutluk, Andorra, Arjantin, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei, Şili, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Ekvador, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Guatemala, Honduras, Hong Kong, Rusya (hizmet pasaportu ile), İzlanda, İran, İsrail, Japonya, Ürdün, Katar, Kosova, Kırgızistan, Lübnan, Litvanya, Kuzey Makedonya, Malezya, Moldova, Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Nikaragua, Paraguay, Peru, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Vincent ve Grenadinler, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Güney Kore, İsveç, Trindad ve Tobago, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Vatikan ve Venezüela.