Artık sonbahara giriyoruz.. Yaz bitti..

Şimdi böyle bir sarmalın içerisindeyiz..

Artık sonbahara giriyoruz.. Yaz bitti..
Yarın ekinoks..

Artık sonbahara giriyoruz.. Yaz bitti..

Geçmiş sonbaharda pandemiden dolayı evlerdeydik.. Ya da çalışıyorduk ama inanılmaz bir endişe içerisindeydik..

Şimdi ise sadece durup düşünüyoruz..

Enerji o zamandan bu zamana %399 zamlandı.. Tarımsal üretim %200'ün üzerinde zamlandı.. Barınma, yol.. Bunlardaki zamları hesaplayamıyorum bile..

Türkiye böylece Dünya'dan biraz daha bağımsız olarak kendi enflasyonunu da kendisi yaratarak farklı bir yola girdi..

Şimdi böyle bir sarmalın içerisindeyiz..

Ülkemizin sanayicileri ile görüştüğümde yüzlerindeki o endişeyi çok net görebiliyorum. Enerji faturalarının 5-6 kat arttığından çok net bahsedebiliyorlar.. Eylül faturasının %50 daha zamlı gelmesi konusu canlarını daha da sıkacak gibi duruyor. Bunun bir de Kasımı var diye ekliyorum. Bir de yılbaşısı..

Türkiye'de tüm bunlar yaşanırken, Türkiye'nin önünde iki problematik cümle görüyorum.. "Dur bakalım" bunlardan biri... İkincisi de "amaan canım".. Bu görüşler değişmeli..

Yaşamın karanlığı ne kadar üzerimize gelirse gelsin, ona karşı güçlü durmalıyız. Yapabileceklerimizi yeniden gözden geçirip, gücümüzü yeniden toplayıp, bu ülke için ne yapabilirim sorusunu bir daha sormalıyız kendimize..

Çocuklarımıza, gençlerimize.. Onların ışıl ışıl bakan gözlerine tekrardan bakıp, ilerlemeliyiz. Karanlık koyulaşıyor, farkındayım. Ama bunun üstesinden gelecek olan bizleriz. Karanlığı yaratan bizim görüşlerimiz, bizim kararlarımız.. Geçmişte aslında yapmadıklarımız.. Ertelediklerimiz.. İdeallerimiz uğruna yola çıkmayışımız kaybettiriyor bize.. Düşünmediklerimiz.. Üretmediklerimiz karanlığı oluşturuyor.

O yüzden hep diyorum bir gelecek planına ihtiyacımız var diye.. 2023.. Cumhuriyetimizin 100. yılı.. Bu tarih çok önemli.. Buna hazırlanmalıyız. Bunun için gelecek planları yapmalıyız.

Yarın bunun için güzel bir başlangıç bizler için..

Can KAYACILAR

Biyolog (Biologist)
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok