AĞIR MİSAFİR GELİNCE

Bizim yörede (Kırşehir Dulkadirli) ağır misafir gelince ev halkı teyakkuza geçer

AĞIR MİSAFİR GELİNCE
Bizim yörede (Kırşehir Dulkadirli) ağır misafir gelince ev halkı teyakkuza geçer, evlikdeki yüklükten hiç inmemiş yün kutnu döşek (15-20 kg.koyun yünüyle doldurulmuş yatak) indirilir,misafirin altına atılır,rahat etmesi için arkasına da yine hiç kullanılmamış yün yastık konulurdu.
Yakın konu komşu misafiri ziyarete gelirdi.
O yıllarda misafir sigara içiyorsa ikramdı.Hoş beşten sonra koyu bir sohbet başlar,kesilen tavuk mabeyinde yanan ocakta kaynamaya bırakılırken suyu ile tereyağlı bulgur pilavı yapılır,tavuk olduğu gibi pilavın üzerine ayrılarak konulur ve çorbanın ardından servis edilirdi.Sonrasında kuru bamya ve ev yapımı baklava sıraya girerdi.
Çocuklar ve küçükler sofraya oturtulmazdı.
Yemeğin arkasından sobanın üzerinde demlenen çay ve sonra ağır bir kahve (şeker siz ve özenle yapılmış) sunumu yapılırdı.
Uzaktan gelen misafir bir iki gün gönderilmez,akşamları gaz lambası değil ,hürmeten lüküs yakılırdı.Misafirin yanına gündüz gelmeyenler, lüksün yandığını görünce -mutlaka misafir var- savıyla haneye akın ederdi.Sohbet koyulaşırdı.Vakit epey ilerleyince varsa keklik etinden ,yoksa tavuk etinden ara başı yapılır,tahta kaşıklarla içilirdi.
Neler neler anlatılırdı..Tarih,aile hatıraları ve yöreye ilişkin destanlar..Bu dönemin behrinde ne televizyon,ne internet vardı.Radyo bile sayılı evde bulunurdu.Misafirin anlattığı meselleri çok bilmiş,Google sormak ne mümkündü.
Ağır misafir ,Güney Anadolu türküsünde "Aziz misafir geldi,Şeker şerbet ez hanım" versiyonunda bir başka kıymetlidir.Keza o yıllarda şeker de,şerbet te kıt olduğundan, ancak aziz misafire ikram edilirdi.07.07.2021
Ahmet DULKADİROĞLU