Uygurlarla Başa Çıkmak: Korku görüntüleri

Uygurlarla Anlaşmak korku görüntüleri

Uygurlarla Başa Çıkmak: Korku görüntüleri

Görüntüler ilk kez Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur azınlığa ne kadar vahşice baskı yaptığını gösteriyor. Kayıtlar, BR'nin diğer medya ortaklarıyla değerlendirdiği kapsamlı bir sızıntının parçası .

Philipp Grüll, Fabian Mader ve Hakan Tanrıverdi, BR

Mahmud Tohti'nin oğulları ve gelini ile yıllardır irtibatı yok. Şüpheleniyor: Bir toplama kampında kilitli kaldınız, şimdiye kadar hiçbir kanıtı yoktu. Uygurlar yıllar önce Türkiye'ye kaçtı. Şimdi oğullarından birinin on yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldığını öğreniyor. Çünkü onun adı "Sincan Polis Dosyaları"ndaki bir mahkum listesinde bulunabilir.

Xinjiang, kuzeybatı Çin'de ağırlıklı olarak Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı bir bölgedir. Gözaltı gerekçesine de yer verildi: Terör eylemlerine hazırlık. Tohti ağlıyor. "Bıçak tutmasını bile bilmezken nasıl terör saldırıları planlayabilir?" Sevdiklerine dokunamıyor, sarılamıyordu, göremiyordu. "Bu nasıl bir hayat?" diye soruyor.

Logo Sincan Polis Dosyaları | Sincan Polis Dosyaları

ÖZEL05/24/2022

"Sincan Polis Dosyaları"Veriler bu şekilde kontrol edildi

Binlerce fotoğraf ve belgenin Çin'in Uygurlara nasıl baskı yaptığını gösterdiği söyleniyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi gibi Çin hükümet yetkilileri, Sincan bölgesinde Uygurlara yönelik bir zulmün olmadığını defalarca vurguladı. İnsan hakları durumu her zamankinden daha iyi, milliyetler "uyum içinde" yaşıyor. Batı medyasının gözaltı kampları olarak tanımladığı tesisler, yalnızca katılımı gönüllü olan ileri eğitim tesisleridir. Ama şimdi dünya kamuoyu ilk kez bu kampların duvarlarının arkasında neler olduğunu gösteren resimler görüyor.

Uluslararası araştırma ekibi, Çin'in Uygurlara uyguladığı baskının kanıtlarını yayınladı
2 dakika

Uluslararası araştırma ekibi, Çin'in Uygurlara uyguladığı baskının kanıtlarını yayınladı

Markus Rosch, BR, günlük haberler 12:00, 24 Mayıs 2022

Fotoğraflar, belgeler, isim listeleri

"Sincan Polis Dosyaları", şu ana kadar Çin'deki devlet yeniden eğitim kamplarına ilişkin en büyük sızıntıdır. Çoğu Uygur olmak üzere yetkililer tarafından kayıtlı yaklaşık 300.000 Çinli hakkında bilgi içeriyor. Depolama sisteminin içinden fotoğraflar da sızıntının bir parçası.

Örneğin, bir dizi, ahşap coplarla donanmış güvenlik güçlerinin kelepçeli ve ayak bileği kelepçeli bir tutukluyu nasıl uzaklaştırdığını gösteriyor. Adam kafasına siyah bir çuval geçirmiş ve fotoğraf serisinin sonunda kaplan sandalyesi denen bir sandalyede oturuyor - insan hakları örgütü "İnsan Hakları İzleme Örgütü"ne göre işkence için kullanılan özel bir sandalye Çin hapishanelerinde. Diğer görüntüler güvenlik güçlerini saldırı tüfekleriyle gösteriyor.

Tahta sopalarla donanmış güvenlik güçleri, kelepçeli ve ayak bileği kelepçeli bir tutukluyu uzaklaştırıyor. | Sincan Polis Dosyaları

Bir dizi fotoğraf... Resim: Sincan Polis Dosyaları

Tahta sopalarla donanmış güvenlik güçleri, kelepçeli ve ayak bileği kelepçeli bir tutukluyu uzaklaştırıyor. | Sincan Polis Dosyaları

... üniformalı adamlar bir adamı nasıl uzaklaştırıyor ... Fotoğraf: Xinjiang Police Files

Uzmanlara göre, bir milyon Uygur, Sincan'ın özerk bölgesindeki kamplarda geçici olarak tutuldu. Son yıllarda, iç hükümet belgeleri defalarca kamuoyuna açıklandı. O zamandan beri, bazı kamplar görünüşte kapatıldı, diğerleri ise varlığını sürdürüyor.

Uzmanlara göre, Pekin hükümeti Müslüman azınlığa karşı katı bir asimilasyon politikası izliyor. Bu duruş, Başkan Xi Jinping'in bölgedeki huzursuzluk ve Çin'in başka yerlerindeki terörist saldırıların ardından 2013 yılında göreve başlamasından bu yana sıkılaştırıldı.

Bir mahkum sözde kaplan sandalyesinde oturuyor. | Sincan Polis Dosyaları

... ve sözde kaplan sandalyesinde nasıl sorgulandığını. Resim: Sincan Polis Dosyaları

İşkence sandalyesi ve ateş etme emri

Veri seti, 2018'in ilk yarısında çekilen binlerce tutuklu fotoğrafına ek olarak, Uygur etnik grubuyla nasıl başa çıkılacağına dair gizli belgeler, eğitim materyalleri ve üst düzey parti yetkililerinin konuşmalarının dökümlerini de içeriyor.

Yetkililer birçok kişi için gözaltı nedenlerini kaydetmiştir. Bir adamın annesiyle bir saat boyunca "dini vergiler" içeren bir ses dosyasını dinlediği söyleniyor: Terör eylemi hazırlamaktan 20 yıl. Dini kutsal metinleri incelemek için 34 yıl sonra başka bir kişi hapsedildi - 10 yıl boyunca, terörist faaliyetlere dönüştürmek ve hazırlamak için. 15 gün boyunca bir fitness merkezinde antrenman yapmak güvenlik yetkilileri tarafından terör eylemi hazırlığı olarak yorumlandı: on iki yıl hapis.

Çin'de bir gözaltı merkezinin önünde ahşap sopalarla donanmış üniformalı insanlar duruyor. | Sincan Polis Dosyaları

Fotoğraflar, bunların yüksek güvenlikli kamplar olduğunu gösteriyor. Resim: Sincan Polis Dosyaları

"Sincan Polis Dosyaları", sözde eğitim merkezlerinin yüksek güvenlikli kamplar olduğunu gösteriyor. Çin hükümetinin iddiasının aksine, tutuklular görünüşe göre gönüllü olarak orada değiller. Belgelere göre kaçma girişimleri hayati tehlike arz ediyor.

Böyle bir olay meydana gelirse, gardiyanların kampın silahlı görev gücünü çağırması gerektiği belirtildi. Belgede belirtildiği gibi "öğrenci" talimatlara uymazsa, güvenlik güçleri uyarı atışı yapmalıdır. Kaçmaya devam ederse, "silahlı polis onu vuracak."

Tahta sopalarla silahlanmış üniformalı insanlar, bir tutukluya kelepçe taktı. | Sincan Polis Dosyaları

Belgelere göre bu kamplardan kaçma girişimleri hayati tehlike arz ediyor. Resim: Sincan Polis Dosyaları

Anonim kaynak, verileri Alman Çinli araştırmacıya bıraktı

"Sincan Polis Dosyaları" anonim bir kaynak tarafından Alman antropolog Adrian Zenz'e sızdırıldı. Araştırmacıya göre dosyalar, Sincan bölgesindeki İli ve Kaşgar ilçelerindeki Kamu Güvenliği Bürosundaki bilgisayar sistemlerinden geldi. Güvenlik nedeniyle kimliğini açıklamak istemeyen kaynak, sistemleri hackleyerek kendisi ile iletişime geçti.

Zenz'e göre, kişi verileri kendisine koşulsuz olarak sundu, para akmadı. Zenz, geçmişte Sincan'daki kamp sisteminin ortaya çıkarılmasında etkili olmuştur. Washington'daki "Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı"nda araştırma yapan Çin uzmanı için "Sincan Polis Dosyaları" "yeni bir boyutu" temsil ediyor.Görüntü malzemesi "benzersiz" ve "Çin devlet propagandasını" yalanlıyor "normal okullar".

Çin hükümeti şimdiye kadar fotoğraf ve belgelerle ilgili ayrıntılı bir talebi yanıtsız bıraktı. Resmi bir açıklamada, Washington DC'deki Çin büyükelçiliği belirli soruları ele almadı, ancak Sincan'daki önlemlerin terörist çabalara yönelik olduğunu ve "insan hakları veya din" ile ilgili olmadığını söyledi.

Çin'de ahşap sopalarla donanmış güvenlik güçleri bir gözaltı merkezinde duruyor. | Sincan Polis Dosyaları

Belgeler görünüşe göre Sincan bölgesindeki hükümet bilgisayarlarından geliyor. Resim: Sincan Polis Dosyaları

Uluslararası bir medya derneği tarafından kapsamlı testler

Çinli araştırmacı, veri setini 14 medya şirketinden oluşan uluslararası bir ağa sundu. Bayerischer Rundfunk'a ek olarak , buna "Spiegel", BBC News ve "USA Today", Fransız "Le Monde", Japon televizyon istasyonu NHK ve "Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu" (ICIJ) gibi gazeteler dahildir.

Bir hafta süren ortak araştırmada, bir muhabir ekibi verilerin gerçek olup olmadığını kontrol etti. Muhabirler, diğer şeylerin yanı sıra, akrabaları yıllardır kayıp olan İstanbul ve Amsterdam'daki sürgündeki Uygurları tespit etti. Adları ve tarihleri, belgelerde yer alan tutuklular listesinde bulunabilir.

Logo Sincan Polis Dosyaları | Sincan Polis Dosyaları

05/24/2022

"Sincan Polis Dosyaları": Kamplara giden yol br

Araştırma ekibi ayrıca bazı fotoğraflardan GPS verilerini de okuyabildi. Bu kayıtların Sincan bölgesinde yapıldığını kanıtlıyorlar. Muhabirler, Xinjiang bölgesindeki Tekes ilçesindeki belirli bir kampa ait diğer fotoğrafları, uydu görüntüleri ile karşılaştırarak atayabildiler. Hem "Spiegel" hem de BBC News, BT adli tıp uzmanları tarafından kontrol edilen görüntüleri seçmişti. Uzmanlar - Almanya'daki Fraunhofer Güvenli Bilgi Teknolojisi Enstitüsü - "manipülasyona işaret eden" herhangi bir ipucu veya iz bulamadılar.

Avrupa Parlamentosu'nun Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerden sorumlu heyeti başkanı Reinhard Bütikofer, "Sincan Polis Dosyaları" nedeniyle Çin'e karşı yeni yaptırımlar çağrısında bulundu. Yeşil politikacı Bayerischer Rundfunk ve "Spiegel" ile yaptığı röportajda, sızıntıdaki fotoğrafların burada neyle uğraştığınızı "dramatik bir netlikle" gösterdiğini söyledi . Bu "korku görüntüleri" Avrupa Birliği'nin net bir pozisyon almasına yol açmalıdır.

Bununla ilgili daha fazla bilgi, Münih'in 24 Mayıs 2022 tarihinde saat 21:45'te ilk kez yayınlanan siyasi dergisi raporunda.

Sincan Polis Dosyaları Acımasız Bir Baskı Gösteriyor
Sincan Polis Dosyaları Acımasız Bir Baskı Gösteriyor
3 dakika

Sincan Polis Dosyaları Acımasız Bir Baskı Gösteriyor

Fabian Mader, İngiltere, 24.5.2022 06:13