Köpek balığı etini neden yemiyoruz?

Zararlı ağır metaller bulunması sebebiyle besin olarak tüketilmesi riskli gıdalardır.

Köpek balığı etini neden yemiyoruz?
Köpek balığı etini neden yemiyoruz?
Büyük balık türlerinde fazla miktarda civa ve envai çeşit ağır metal bulunabileceğinden çok sıklıkla tüketmemek lazımdır. Balıklar; maden ve termik santrallerden ortaya çıkan ve okyanusa karışan eser miktardaki methylmercury'i (ch3hg+ cıva bileşiği) vücutlarında biriktirir. Bu madde insan sağlığına son derece zararlıdır.
Diğer balıkları yiyen balıklarda ağır metal konstantrasyonu misli oranda artar. Besin zincirinin tepesindeki balıklarda ise artık insan sağlığını tehdit eder boyutlara erişir. Bu nedenle mesela diğer balıkları yiyerek beslenen ve bünyesinde yüksek miktarda ağır metal barındıran köpek balığı eti yenmez.
Köpek balıkları diğer balıkları yiyerek beslendikleri ve vücutlarında biyoakümülasyon sonucu ciddi miktarda zararlı ağır metaller bulunması sebebiyle besin olarak tüketilmesi riskli gıdalardır.
Ayrıca boşaltım sistemlerinin işleyişi kaynaklı içerisinde üre vs. de barındırır ve kötü kokar bu da tercih edilmeme sebeplerindendir.
Ağır metaller gibi kirleticiler organizmalar tarafından besin, su ve asılı katı madde parçacıkları gibi kaynaklardan biyolojik dokularda birikir. Canlı organizmaya giren bu toksinler; organizmanın onu parçalayıp kullanabileceğinden daha hızlı bir miktarda girmesi ya da organizma tarafından parçalanamaması ve dışarı atamaması nedeniyle birikir. Toksin içeren organizmaları yiyen canlılarda bu birikim artarak ilerler.Bu nedenle yırtıcı ve etçil hayvanların etini yemeyiz. Çünkü besin zincirinin üst kısımlarında yer alan etçil hayvanlarda bu birikim daha yüksek dozda olur....
Yavuz Şen Sayfasından ALINTI
Resim önizleme