BEN DEMİŞTİM

Anne..!!

BEN DEMİŞTİM
BEN DEMİŞTİM
...
Anne..!!
Biliyorum şimdi anlattıklarımdan sonra yine dudaklarını ısırıp uzaklara bakacaksın.Gözlerini kaçıracaksın benden..Bende bundan cesaret alıp daha da içleneceğim.Boğazıma çöken, sözcükleri yenidoğan çocuk misali heceleyeceğim.
Anne valla suçsuzum..Yıllar önce gömdüm o mevtayı...Hatırlarsın dizlerine kapanmıstım hıçkırarak.Kendi ellerimle boynuma geçirdiğim urganı şefkatinle çözmüştün.Ne zor zamanlardı.
Bakmak ama hiç görememek, kör olmakmış bunun adı.Hani diyorlar ya "sesini özlemek" diye ,ama hiç duyamamak.Katilini can vermeye ramak kala inkar eden yürekle gönül gözüyle görmek ama inadına ölememek..Her nefesini son nefes gibi almak.Koşmak dörtnala deli taylar misali, ama hiç varamamak.Her elini uzatandan acaba mı? diyen bir ürpertiyle adım adım geriye uzaklaşmak.Ya kokusuna ne dersin anne?Bu dünyada cenneti anımsatan kokusu ki, kaç ölümlü bu dünyada tatmıştır.En şanslılarındandım belkide Allah katında.Ya da ben öyle zannetmiştim cahil yüreğimle.
Susuyorsun ya anne ; yeminle gömmüştüm.İnsan evladına inanmaz mı, inan anne...
Dejavu denen şeyi nasıl anlatayim simdi sana ben.Tanıdık gelmek bir yüreğe. Ben biliyorum bunu diye iç sesinle çarpışmak.."Sus artık sus" derken bir yandan dünyayı yeniden inşa edeceğin zamanlara dönmek.
Ne zor şey anne, aslında helal olduğunu bildiğin lokmayı yutamamak, başkalarına uzattığı ekmeğe gururdan başını çeviripte bakmamak.
Asaletinin; senin önünde girmesi her mekâna, ağırlığına ben böyleyim kılıfıyla gönül nikahı kıyıp dağları denizleri inletmek.Yeryüzünde herkese söz geçiripte o zalimin önünde diz çökmek .
Ben şimdi nasıl anlatayım sana ağrıma giden kelimeleri #inci diye her gece koynuma alıp uyuduğumu.Aynı rüyaları yeniden gördüğümü, ilerdeki uçurumdan yine düşmeye başladığımı ve hiç tutulmadığımı kollarımdan.
"Sen seçtin" diye kulaklarımı patlatan o azrailin sesiyle ter içinde uyandığımı nasıl anlatayım anne.
Birde malûm cümle var değil mi anne..?
Hep söylersin ya bana
Sonrada o acıyla menekşeleri sularsın.
"BEN SÖYLEMİŞTİM "..
Evet..!!
Bende bile bile açtım o mezarı anne
Bıle bile.
Hazır et dizlerini nasıl olsa geleceğim yine
Bekle ANNE..
Gülgün Özel
(Anneme iç döküşlerimden)
Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun