4 ekim hayvanları koruma günü. kutlu olsun diyemiyorum......

Tüm yila yaydigim ve yayilmasinı arzuladigim gündür. Kutlu olsundur.

 4 ekim hayvanları koruma günü. kutlu olsun diyemiyorum......
           4 ekim hayvanları koruma günü. kutlu olsun diyemiyorum çünkü kutlama yapmaktan çok uzağız. utanmamız, yerin dibine girmemiz gereken bir gün. neden? derseniz günün hatırına bugün bir barınağı ziyaret edip binlerce neden görebilirsiniz.
        insanların en çok yanlış bildiği şeylerden biri, türkiye'de barınakların hayvanların rahat yaşadığı bir yer olduğu. barınaklar hastalık ve ölüm yuvasıdır. sokakta gördüğünüz bir hayvan için belediyeyi arayıp barınağa gitmesini sağladığınızda onu ölüme göndermekle aynı şeyi yapmış olursunuz. o yüzden lütfen barınağa göndermeyi çözüm kabul etmekten vazgeçelim.
             Ne yapalım? derseniz; sokak hayvanları belediyelerin ve yaptırım gücü olan kişilerin umrunda değil. umursamaları için, barınak şartlarının düzeltilmesi için çalışabilir, belediyelere baskı yapabilirsiniz, barınaktan hayvan sahiplenip en azından birini kurtarabilir ve oralardaki nüfusun biraz azalmasını sağlayabilirsiniz. sokaktaki hayvanları kendi imkanlarınız yettiğince besleyebilirsiniz.
özellikle köpekleri önce evcilleştirerek vahşi doğalarını değiştiren, sonra yaşam alanlarını işgal eden, işimiz bitince de onları görmezden gelip bu hale gelmelerine sebep olan biz insanlarız. "sokak hayvanları"nı yaratan bizleriz.
                   Bugün bir sorumluluk alıp onlardan özür dileyerek başlayabilir ve yaptığımız tüm kötülükleri düzeltmek için bir adım atabiliriz.
insan ruhunun bir parçası, bir hayvanı sevene dek uyanmaz, hep eksik kalırmış. hepimiz kocaman, güzel kalplere sahibiz; o zaman o eksik parçayı onları sevmek ve yardım etmek için uyandıralım.insanların yaşadığı dünyayı bir gün dahi olsa hayvanlarım gözünden değerlendirmelerine olanak sağlayan gündür. insanlardan önce varolmayı başaran hayvanlar gitgide insanlarla aynı coğrafyayı paylaşmaya başlamış ve insanlar giderek artan bir yoğunlukla hayvanları yaşadığı doğal hayat alanlarını yok etmeye başlamıştır. şimdi kalakala hayvanlar için çok kısıtlı bir alan aklıyor dünya üzerinde. su kaynaklarını bile yok edip yerine beton binalar diken insanoğlu farketmeden kendi yaşam nedenini de yok ediyor. bir çoğunuza çok iddialı gelebilir ancak böyle de bir tespit var.
     Ekolojik yaşamdan insanları çıkarsanız hayat yine de devam eder, ancak hayvanları çıkartırsanız ekolojiden dünya üzerinde yaşam biter.
apartmanın önündeki kedilere salam, süt, su ve kedi maması vererek katıldığım gün. eğer sizler de yediklerinizden, yemediklerinizden artan yiyeceklerinizi, mahallenizdeki kedi, köpek varsa verin ki apartmanlar dikerek tecavüz ettiğimiz doğaya bir borcumuzu ödeyelim.
4 ekim bazı şeyleri hatırlatması açısından güzeldir ancak hayvanlar sadece tek bir gün mama yiyip beslenmiyorlar bu yüzden sadece 4 ekimde değil yılın 365 günü sokaktaki dostlarımıza elimizden geldiğince yardım edelim onları koruyalım.
Tüm yila yaydigim ve yayilmasinı arzuladigim gündür.
kutlu olsundur.
Sevmeyenler hiç karışmasa bile her şey o kadar güzel olur ki..
Bir kap mama
Bir kap su
Ve bolca sevgi
Keşke korunmaya ihtiyaç duymadan herkes tarafından sevilseler... allahın sessiz kullarını sevin, sevdirin. . .
Rüya PARSAK