SEYAHAT ETMEK....

Farklı kültürleri tanımak, seyahat etmek kendimi bulmama daima yardımcı oldu.

SEYAHAT ETMEK....
Farklı kültürleri tanımak, seyahat etmek kendimi bulmama daima yardımcı oldu. Yeni bir şehre gittiğimde ister yurtiçi ister yurtdışı olsun, yürüyerek o şehri tanımayı seviyorum. Saatler süren yürüyüşlerde, o yörenin insanlarıyla mutlaka temas kurarım. Orayı tanımak, gerçek sakinleriyle oldukları halleriyle sohbet edip gözlemleyip yaşamlarına kısa süreli de olsa dahil olmaktan mutlu oluyorum. Bir de mümkün olursa canım ülkemde ve yurtdışında gideceğim şehri iyi bilenlerden, yabancı biri gibi değil de halktan biri gibi hareket etmemi sağlayacak tüyoları alırım. Bu sayede bir turistin fark edemeyeceği güzellikleri yaşarım, ancak kriterim bilgisine gerçekten güvendiğim, hayattan keyif alanların dost tavsiyeleri olması.
 
Bu hafta iş için yurtdışındaydım. Bulunduğum yer, keşke şehirdeki muazzam değişim aynı hızla insanların hayatına yansısa, kısa sürede daha fazla insanın yaşamını güzelleştirse dedirtti. Ancak, insana dokunan yapıcı değişimlerin bir anlamı olabiliyor. İnsan her yerde kendisine bir adım atıldığından önce kim bu yabancı diye şüpheyle yaklaşsa da iyi niyeti görünce kendisi de bir adım atma çabasına giriyor. Bazen küçük samimi dokunuşlar bile yüzümüzde bir anda güller açmasına vesile olabiliyor.
 
Bizler bu dünyada misafirliğimizle, bir başkasının misafirliğini güzelleştiremesek bile, kendi geçen zamanımızın kalitesini arttırmak için başkasının misafirliğini zorlaştırmadan yaşasak daha bir kaliteli olabilir yaşamlarımız. Ne dersiniz?

Özlem Akyüz Atamer

Kale Grubu şirketinde Head Of Legal
 
Resim önizleme