e-Ticaret

Doğal olarak bana anlatılan şartların tamamının sağlandığı kaliteyi istiyorum.

e-Ticaret
Dalış ekipmanım için bir çift klips alacağım Avustralyalı bir firmadan, Türkiye'de ithalatçısı yok. Mail yoluyla firmayla irtibata geçiyorum, "Yurt dışına gönderi yapamıyoruz" cevabını alıyorum. Melbourne'de yaşayan sevgili dostuma rica ediyorum "Sana kargo yaptırsam Türkiye'ye gelirken getirir misin?
Hay hay" diyor, yaşasın değmeyin keyfime ;)

Siparişime kavuşuyorum fakat o da ne ?
Çift diye aldığım klips tek olarak geliyor, yıkıyorum.Tekrar firma ile irtibata geçiyorum, "Çift olarak belirttiğiniz klips tek geldi, benim için tam bir hayal kırıklığı oldu" diyorum. Cevabın gelmesi uzun sürmüyor. Sayfaya nasıl yanlış bilgi girilmiş olduğu ve bunu neden farketmedikleri ile ilgili samimi bir öz eleştiri ve özür var. Jest olarak ürünün tutarı olan 60 AUD'in hemen iadesi üstüne bir de vereceğim adrese diğer klipsin ücretsiz gönderimi var, kargo bedeli de firmadan ;)

E- Ticaret yoluyla satın alma yaptığımızda ürünü görmeden, dokunmadan, incelemeden, sanal bir güven üzerine satıcıya peşinen ödeme yapıyoruz. Aslında müşteri olarak satıcıya göre 1-0 geride başlıyoruz bu sürece.
Peki ben verdiğim ücret karşılığı aldığım hizmet veya mal hangi kalitede bekliyorum?
Doğal olarak bana anlatılan şartların tamamının sağlandığı kaliteyi istiyorum.

Sorunlar çıkar aslına bakarsanız bu çok normaldir hepsi çözülebilir zaten iş hayatı bunun için vardır fakat ülkemizde bilinen pazar yerleri içinde bile o kadar güvenilmez platformlar var ki çoğunlukla müşteri haklı çıkıyor. E- Ticaret ile yaptığınız, sunduğunuz malın arkasında durmadığınız ve onu farklı şekillere sokup satılsın diye yanlış bilgilendirme yaptığınız sürece "Müşteri Haklıdır" kalıbı ne yazık ki değişmiyor.

Öyle görüyorum ki artık devir değişiyor yani b2c -business to consumer- ve b2b -business to business- yapı yerini d2c -direct to consumer- a bırakmak için olgunlaşmaya başladı. Bunun en önemli sebebinin pazar yerlerinin yüksek komisyon oranlarına, sözleşmelerdeki boşluklara ve müşteri memnuniyetindeki zaafiyetlere bağlıyorum.

Belki biliyorsunuzdur...
Yürürlükte olan "6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun"a ilave yeni bir yönetmelik var. Haksız ticari uygulama sayılan bazı haller E-Ticaret Kanunu’na paralel olarak belirtilmiş yeni yönetmelik ile. Uygulamaların yürürlük tarihleri farklılık gösterse de bazı maddeleri yürürlüğe girdi bazıları ise girmeyi bekliyor.

Yönetmeliğin genel anlamda E-ticaret aracı hizmet sağlayıcıların yükümlülüklerini, haksız ticari uygulamalarını, hukuka aykırı içeriklerini, aracılık sözleşmesini, elektronik ticaret lisansını ve diğer hususları kapsadığını söyleyebilirim.

Hem E-Ticaret yapanların hem de müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik bu yeni düzenlemeye resmi gazetenin internet sayfasından ve diğer hukuk platformlarından ulaşabilirsiniz.

#ETicaret

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology
Resim önizleme