ATATÜRK VE ÇOCUK SEVGİSİ

Atatürk'ün "Bütün ümidim gençliktedir"diyerek kast ettiği nesil bu olmasa gerek gerek.

ATATÜRK VE ÇOCUK SEVGİSİ
Dün sosyal medyayı uzun süre meşgul eden konudan eminim haberiniz vardır.

İmam Hatip Lisesi'nde okuduğu iddia bir öğrencinin Atatürk'e yaptığı terbiyesizliği gösteren bir video yayıldı. Terbiyem müsaade etmediği için videoyu yayınlamadım. Nitekim kamuoyu vicdanı sayesinde gözaltına alınıp tutuklandı.

Öyle ki Kuveyt'li bir yazardan eğitim masraflarıda dahil olmak üzere,ev ve diğer ihtiyaçlarının karşılanacağına dair destekler geldi. Hatta yine aynı vatandaş, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'yı tehdit etti. Hangi vasıfla ne cüretle bir bakanı tehdit ediyor, işte bu tartışılması gereken en önemli nokta...
Aslında bu konular üzerine yazmayı/konuşmayı pek tercih etmiyorum. Ancak Atatürk'e, bu ülkenin kurucu liderine yapılan saygısızlığı sindiremedim.

Olağanüstü olumsuz koşullarda; yoktan var edilen ülkenin kurucusuna yapılan saygısızlığın, dozunun giderek artmasının altında yatan sebepleri tartışmamız gerekiyor.

Gelelim öğrencinin durumuna.
Beden dilinden anladığım kadarıyla;zeka seviyesi ve yaptığı yanlışın bilincinde olmaması ayrıca video çekenlerin kahkahaları arasında bunu rahatlıkla yapabilmesi ayrı bir muamma.

Nasıl bir ailede yetişti? Nasıl bir eğitim aldı da bu terbiyesizliği yaptıBilemiyorum. Hafızalarınızı tazeleyim. Biliyorsunuz Ayasofya'nın açılışı sırasında devlet erkanının önünde yine Atatürk'e hakaretler edilmişti.Sonuç ne oldu peki? Toplumda hızla artan/empoze edilen Atatürk düşmanlığı hızla artıyor. Üstelik Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun veya #5816 sayılı kanun,yani kamuoyunda anıldığı şekliyle Atatürk'ü Koruma Kanunu olmasına rağmen durum böyle.

Tam da bu sebeplerle aşağıda görseli bununan kitabı yazma ihtiyacı hissetmiştim. Geleceği onların gözlerinde gören ve ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine taşıyacak olan inancını gençlere her halükarda dile getiren Atatürk'ü, küçük yaşta doğru anlamak/anlatmak üzere hazırlandı bu kitap.

Kin ve nefretle beslenen ve beyinleri yıkanan gençlerimize yazık değil mi? Geçmişini ve tarihini bilmeyen bilinçsiz bir neslin kendine ve ülkesine nasıl fayda sağlaması bekleniyor,bu öfkeyi bir türlü anlamıyorum doğrusu...

Her şeyden önce Ahlaklı gençler yetiştirmek istiyoruz ancak gereken değerleri ne denli aşılıyoruz?Dün yayınlanan o görüntüler ahlaksızlığın en seviyesiz haliydi bence, izlerken utandım/utandık!

Çok kızgınım ve öfkeliyim! Ülkenin her tarafında çürümüşlük/yozlaşmışlık almış başını gidiyor. Örnek olması gerekenlerin milyonların karşısında bu tarz olumsuz davranışlar sergilerken çocuklarımızın/gençlerimizin bu halde olmasına şaşmamalı!

Atatürk'ün "Bütün ümidim gençliktedir"diyerek kast ettiği nesil bu olmasa gerek gerek. Zira O'nu tanısa/anlasa minnettar olacağı Ata'sına bu saygısızlığı yapamazdı.

Dilerim durumun vahametini anlarlar ve bu konuda gereken hassasiyeti gösterirler. Aksi takdirde yadırgadığımız haller normalleşecek, çığ gibi yayılacaktır.

#Atatürk

Zeynep Bala

Yazar- Antrenör- Köşe Yazarı
Resim önizleme