KADİR GECESİ TÜRK-İSLÂM ÂLEMİ'NE KUT'LU OLSUN

Her olayı hayır bil, Her geceyi Kadir bil, Her geleni Hızır bil.

KADİR GECESİ TÜRK-İSLÂM ÂLEMİ'NE KUT'LU OLSUN
Bu gece, Yüce Kitâbımız Kur'an-ı Kerim'in nâzil olmaya başladığı Kadir Gecesini kutlayacağız. Milyonlarca Müslüman'ın dünyânın dört bir yanında câmilere akın ettiği bu mübârek gecede, başta savaş ve terör olmak üzere, pek çok sorunla boğuşan Türk-İslâm Dünyâsı'nın huzura ve sukûnete kavuşması için yapılan duâların Yüce Rabbimizin katında kabûl olmasını niyaz ediyoruz.
Kadir gecesi ile ilgili olarak Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem) efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Kim faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olunur.” (Buhari, Teravih 2; Müslim, Salat 25)
Hz. Mevlana Kadir gecesini beyitlerinde vurgulayarak şöyle der; Bedenin kadir gecesidir. Onun yüzünden nice devletler elde edilir. Canın da dolunaydır. Karanlıklar onun yüzünden yarılıp yok olur. Hak Kadir gecesidir. Can, yani insan bütün geceleri sınasın diye geceler içinde gizlidir. Bütün geceler Kadir gecesi değildir. Ancak her gecenin Kadir gecesi olma ihtimali de yok değildir.
Hz. Mevlana Kadir gecesini insan bedeninin evvelde ve ahirde kendi benliğini bulup, bilinmezlikten bilinirliğe, Hakk'ı tanıyıp bilinmezlik karanlığından kurtuluşu olarak tanımlar.
Her olayı hayır bil,
Her geceyi Kadir bil,
Her geleni Hızır bil.
Ya Rabbi şu anda, Türk İslam aleminin her köşesini işgale yeltenen zalim ve zorba güçlerin planlarına karşı, milletimizin ve bölgemizin huzuru, ümmetin onuru için mukaddesat uğruna mücadele eden ordumuza Bedir’de yaptığın gibi meleklerinle yardım eyle, nusretini göster, ordumuzu kudretinle şerefyab eyle Allah’ım.
İzzetimizi, şerefimizi, onurumuzu, harimi ismetimizi çiğnetme! Mabetlerimizin göğsüne uzanan namahrem ellere, ezanlarımızı susturmak, şanlı bayrağımızı indirmek isteyenlere fırsat verme Allah’ım!
Dinimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici fitne ve fesatlardan milletimizi, memleketimizi halas eyle Allah’ım! Her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı bizlere feraset ve basiret ihsan eyle Ya Rabbi!
Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daimi ve baki eyle Allah’ım! Bölünüp, parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan, tefrikaya düşmekten bizleri muhafaza eyle! Milletimizin fertleri arasına kin, öfke ve nefret tohumu ekmek isteyenlere fırsat verme, bizi tefrika için çalışanlara karşı uyanık eyle Allah’ım!
Birliğimize dirliğimize vatanımıza, huzurumuza, kardeşliğimize göz diken hainlere fırsat verme Allah’ım. Onların fitnelerine ve tuzaklarına karşı bizi güçlü eyle Allah’ım.
İnancı, vatanı, milleti değerleri yolunda, hak-hakikat uğrunda en aziz varlığı canını feda eden bütün şehitlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle, gazilerimize acil şifalar, hayırlı ömürler nasip eyle Allah’ım
Milletimizi, ordumuzu, yurdumuzu, ebediyen payidar eyle, millet olarak birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, güçlü ve daim eyle Allah’ım.
Din, iman, millet, vatan, hak, hakikat, adalet, erdem, fazilet uğruna mücadele etmeyi ve gerekirse bu yolda şehit olmayı en büyük paye sayan inancı; kalbimizden, neslimizden asil milletimizin yüreğinden ebediyyen eksik eyleme Allah’ım.
Bugün yeryüzünün birçok yerinde zulme ve katliamlara maruz kalan, ülkeleri işgal edilen, camileri, değerleri harab edilen, hakları hukukları ihlal edilen bütün kardeşlerimize yardım eyle, bizi onlara yardımcı eyle, nusretinle inayetinle zaferler nasip eyle Allah’ım.
Dünyayı yaşanmaz hale getiren zalimlere, ümmetin birliğini, dirliğini bozmak isteyen hainlere, musibetlere, fitnelere ve tefrikalara karşı bizleri uyanık eyle, üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı iman üzere sabit eyle, zalimler topluluğuna karşı bizlere yardım eyle Allah’ım.
Yüzyıllardır Din-i Mübin-i İslam’a hizmet etmiş, hep zalimin karşısında mazlumun yanında olmuş, kimsesizlerin, gariplerin, ezilenlerin, umudu olmuş aziz milletimize ve kahraman ordumuza rahmetinle, nusretinle muamele eyle, milletimizi ilelebet payidâr eyle Allah’ım.
Ey Yüce Rabbimiz! Sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Bizleri sensiz, sahipsiz, inayetsiz, kimsesiz, vatansız, çaresiz, bırakma Allah’ım.
Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi. Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.
İnsanlar kadir gecesini arayıp durdular, biz kadir gecesinin Sahibi'ni aradık. (İmam Gazali Hz.)
Bir ‎1 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎الله İnsanlar kadir gecesini arayıp durdular, biz kadir gecesinin sahibini aradık. İmam Gazali Hz.‎'‎‎ görseli olabilir