DYP GENEL BAŞKANI ÇETİN ÖZAÇIKGÖZ KİMDİR.?

“DOĞRU YOL PARTİ”’sinin ismine ilham kaynağı olması Özaçıkgöz’ün gururlandığı bir hizmeti olmuştur.

DYP GENEL BAŞKANI  ÇETİN ÖZAÇIKGÖZ KİMDİR.?
Üç yaşında Üsküdar’daki evlerinde camdan dışarıya bakarken babasını, amcasını ve daha birkaç kişiyi oturdukları evin karşı duvarına büyük büyük kağıtları yapıştırdıklarını, akabinde polislerin gelerek onları götürüldüğünü gören Çetin Özaçıkgöz, ileride aklından hiç çıkmayacak görüntüleri hatırladığında siyasetin ve memleket aşkının film şeridi gibi tüm hücrelerine nüfuz edeceğini nereden bilebilirdi. İşte bu olayın görüntüleri bir filmin görüntülerinin çok ötesinde, hayatının her döneminde küçük Çetin’in zihninde gelecekteki yaşamında, yaşayacaklarının başlangıç işaretleriydi.
6-7 yaşına geldiğinde ise evde devamlı siyasetçi Adnan Menderes’in hizmetlerinin bahsi geçtiği için babası ve amcasının da Demokrat Parti Üsküdar ilçe teşkilatında siyaset yaptığını, sonrasında ise CHP iktidarında babasının ve amcasının duvara astığı kağıtların Demokrat parti posterleri olduğunu öğrenmiş bunları asan babası amcası ve arkadaşlarının polisler tarafından götürülmesini ve bir müddet onlardan haber alınamaması üzerine “Menderes’çi “olmuştur.
Büyüdükçe Menderes’ciliğin hürriyet ve vatan sevgisi olduğunu öğrenmesi bu davanın doğru yol olduğuna kendisinin de bu kutlu hareketin içinde olması gerektiğine inanmasına sebep olmuştur.
Lise hayatının sona ermesi üzerine İstanbul Hukuk Fakültesine girer. Öğrenci iken çevresinde fikirleri ile diğer arkadaşlarından ayrılarak sivrilen Özaçıkgöz fikirlerini anlatmak için Yeni Çığır ve Işık Dergilerinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmış ve Bu dergilerde yazmış olduğu yazılarda insanın en tabi hakkı olan yaşam hakkının kutsiyetini ifade etmiş, idam cezasına karşı çıkmış ve Türk hukuk sisteminde idam cezasının kalkmasını savunmuş, bu görüş ve önerisi 40 yıl sonra gerçekleşmiştir. Bu konudaki yazıları devlet arşivlerindedir.
Babasının işleri sebebiyle Bolu’ya gelen Çetin Özaçıkgöz 1968 de A.P Gençlik Kolları Bolu İl Bşk. olmuştur. Üç yıllık Adalet Partisi iktidarının hiçbir hizmet yapmadığın iddia eden Cumhuriyet Halk Parti’sinin bu yöndeki propagandasına karşılık vermek için Adalet Partisi hükümetinin yaptığı hizmet yatırımlarının görsel bir sergisini açmaya karar vermiş, bunun için Ankara’da bütün yatırımcı bakanlarımızla görüşerek inşaat halinde olan ve biten tesislerimizin alt yazılı bilgilerini ve fotoğraflarını istemiştir.
Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bayındırlık, İmar ve İskan, Ulaştırma, Köy işleri, Tarım ve Orman, Sanayi Bakanlıklarından hizmetlere ait fotoğrafları istemiş gelen fotoğraflarla Bolu’da “KALKINAN TÜRKİYE” adlı sergiyi açarak, CHP’ ye genç bir siyasetçi olarak cevap vermiştir. Bolu ve ilçelerinde sergi etkinliklerinden sonra Bizzat Başbakan Süleyman Demirel’in bizzat talimatı ve AP Gençlik Kolları Genel Merkezi tarafından, Türkiye’de sergilenmesi istenmiş ve bütün Türkiye’de Kalkınan Türkiye adlı sergisi izleyenlerin beğenisini kazanmış ve Türkiye’nin pek çok ilinde sergilenmiştir.
AP iktidarının 3 yılda gerçekleştirdiği dev yatırımları bütün Türkiye’de sergilemenin yanında diğer başarılı siyasi performanslarıyla siyasi arenada genç bir hizmet adamı olarak dikkat çeken, Çetin Özaçıkgöz, Demirel tarafından Ankara’ya davet edilerek Genel Merkez’de beraber çalışalım teklifine hayır diyememiş ve 18 mart 1969 yılında genel merkezde görev alması sağlanmıştır.
1969 yılında genel milletvekili seçim komisyonunda başarıyla görev yapan Özaçıkgöz seçimlerden sonra istisnai kadrodan devlet memuriyet hizmetine atanarak 27 yaşında genç bir memur olarak Bayındırlık Bakanlığı Dış ilişkiler Müdürü olmuştur. Bu görevi sırasında 1. Boğaz köprüsü yapımında proje ve finansman politikasını yakından takip etme fırsatını bulmuştur.
12 Mart 1971 Muhtırasından sonra siyasi mücadelenin genç kesimlerde önem kazanması üzerine AP Genel İdare Kurulu üyelerinin kararıyla Adalet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığına getirilmiş, Gençlik kongresinin Büyük Kongre’sinde ise oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilmiştir. Bu zaman zarfında AP Temsilciler Meclisinde üye olarak görevini yürütmüştür.
Başbakan Demirel Mart 1974 de Koalisyon Hükümetini kurduğu zaman tekrar Demirel’in görevlendirmesi ile 31 yaşında Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Parlamento ile ilişkiler Müşaviri olmuştur. Demirel’in katıldığı tüm seçimlerde sürekli olarak Demirel’in milletvekili seçim komisyonlarında görev almıştır.
Ayrıca Başbakan Demirel’in yanında çalıştığı süre zarfında edindiği izlenimlerini içeren “Demirelizm” adlı kitabı yazmış ve siyasi çevrelerde takdirle anılmasına sebep olmuştur. Özaçıkgöz’ün yazdığı, “Demirelizm” adlı kitabı, Kültür Bakanlığı tarafından milli kütüphanenin raflarında gelecek kuşağa aktarılmak üzere yerini alması sağlanmıştır.
12 Eylül 1980 darbesinden sonra zamanının büyük bir kısmını Demirel’in Güniz sokaktaki evinde, Türkiye’nin iç-dış politikası ve ekonomisini takip ve değerlendirme çalışmalarına devam ederek siyasi hayatla beraber aktif siyasetten hiç kopmamıştır. Bir sürede serbest avukat olarak da mesleğini icra eden, AP’de siyasetin her kademesinde ilçe başkanlıkları ve il yönetimlerinde görev almış olan Çetin Özaçıkgöz, Avrupadaki siyasi oluşumları incelemek ve tecrübesini artırmak amacıyla
kendi kullandığı özel aracı ile Avrupa’da 22 devleti 36 defa ziyaret ederek çok sayıda siyasi dostlar kazanmış ve birebir üst düzey siyasilerle temaslarda bulunmuş, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de siyasi partiler, parlamentolar ve yerel yönetimler konusunda araştırmalar yapmıştır.
AP Gençlik Kolları Genel Başkanı iken yazmış olduğu Siyasetteki birikimlerini aktardığı “DOĞRU YOLU BULMAK İSTİYORUM” adlı tiyatro oyunu Türkiye’nin pek çok ilinde sahneye konmuştur takdir toplamıştır. Sonraki yıllarda 12 Eylülde zorunlu ikamete tabi tutulduğu zincirbozanda, Demirel’in talimatıyla kurulan “DOĞRU YOL PARTİ”’sinin ismine ilham kaynağı olması Özaçıkgöz’ün gururlandığı bir hizmeti olmuştur.
Demirel’in Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden sonra Partideki görevlerine nefer olarak devam eden Özaçıkgöz, Demirel’in Cumhurbaşkanlığı görevinden sonra Güniz sokaktaki özel konutunda Demirel’in yanında siyasi çalışmalarına devem ederek bu arada Serbest Avukatlık görevine de devam etmiştir.
Bu arada Demirel’in evindeki sohbetlere zaman zaman katılarak bilgi birikimini artırarak bir anlamda, Demirel’in yanında, siyasi gezilerinde, meydanlarda mitinglerde, bu günlere hazırlık amacıyla, devlet adamlığı ve siyasi stajını da tamamladı diyebiliriz.
Ayrıca Sn Demirel tarafından kendisine ve demokrasi hayatımıza yaptığı katkılardan dolayı Cumhurbaşkanlığı altın madalyası ile ödüllendirilmesi kendisi ve ailesi adına gurur kaynağı olmuştur.
Çocukluk çağındaki Adnan Menderes’le Başlayan Demirel’le devam eden siyasi hayatında edindiği tecrübelerini Türk milletine aktarmayı halen sürdüren Çetin Özaçıkgöz Doğru Partisi Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
17 yıl Demirel’in sekreterliğini ve özel kalem müdürlüğünü yapan Yüksel Özaçıkgöz ile evlenmiş ve eşini 2 yıl önce kaybetmiştir. İngilizce ve Almanca bilen Çetin Özaçıkgöz iki çocuk 6 torun sahibidir.