Fotoğraftaki kişi, dün İzmir’de saldırıya uğrayan taksici Oğuz Erge

Toplum olarak hiç iyi durumda değiliz. Öfke, tahammülsüzlük, bencillik gitgide artıyor

Fotoğraftaki kişi, dün İzmir’de saldırıya uğrayan taksici Oğuz Erge
Fotoğraftaki kişi, dün İzmir’de saldırıya uğrayan taksici Oğuz Erge. Bir diğer fotoğraf da babamın taksisinde poz verirken ben.

Bizim evde yıllardır ana haberler izlenmez. Çünkü hep moral bozucu haberler var ve insanın hayata dair inancını kırabilecek kadar olumsuz etkiliyor. Dün akşam annemlere çay içmeye gittik. Birçoğumuzun anne babası gibi bizimkiler de haber bağımlısı; her saat haberlerini izliyorlar. Biz de onlarla otururken, haberlerde İzmir’de taksici Oğuz Erge’nin saldırıya uğradığı anı izledik. İzlerken içim sıkıştı, hem çok öfkelendim hem de çok duygulandım. Bir taksici çocuğu olarak, Oğuz Erge’nin “Soğuk hava alayım dedim, insanları yolda bırakmak olmaz” dediği anlar hala kulağımda çınlıyor.Babam gibi hissettim. Bugün Oğuz Erge’nin hayatını kaybettiğini öğrendim içim parçalandı. Allah rahmet eylesin, ailesine sabır diliyorum. Hiç kolay değil. Ölüm Allah’ın emri, dünyanın gerçeği ama böyle aldığı nefes dünyaya zarar olan birisi tarafından bu hayattan koparılmak ayrıca insanı üzüyor.

Bu tür olayların etkileri sadece hayatını kaybeden insanla sınırlı kalmıyor, tüm toplum birbirinden korkmaya, güvenmemeye başlıyor. Toplumu bir arada tutan temel değerlere dinamit oluyor. Bir hikaye vardır: Çölde devesiyle seyahat eden tüccar ıssızda, yardıma muhtaç olan bir bedeviye denk gelir. Bedeviye tüm suyunu vermek için devesindeki heybesine yönelince, bedevi onu sırtından hançerler. Ölmek üzere olan tüccar, bedeviye son sözleri olarak, beni burada öldürdüğünü kimseye söyleme der. Küstahca gülen Bedevi, ölüyorsun sen, bunu mu düşünüyorsun sen der. Tüccar da, eğer beni burada öldürdüğünü söylersen artık buralarda kimse gerçekten ihtiyacı olan kimseye yardım etmez der. Hatırlar mısınız bilmem, 2009 yılında şeker toplayan iki çocuk Kayseri’de öldürülmüştü. Ondan sonra çok güzel bir geleneğimiz olan şeker toplama tamamen ortadan kalktı. Bir olay bile bazen toplumu tamamen değiştirebilir.

Toplum olarak hiç iyi durumda değiliz. Öfke, tahammülsüzlük, bencillik gitgide artıyor. Toplumları diğer ülkeler, milletler değil, kendi kendileri içten yok ederler. Bu tür olayların olumsuz etkisinin minimum indirilmesinin tek yolu, suçlunun hak ettiği cezayı almasıdır. Eğer yarın birgün bu suçlu şahıs, sokaklara salınırsa hepimizin vicdanı yaralı kalır ve toplumsal sisteme güvenimizi iyice kaybederiz. Adaletin yerini bulması dileğiyle...

Beyhan Budak

Klinik Psikolog, Konuşmacı ve Yazar
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok