Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Merkez Bankası Başkanı Erkan, görevinden istifa etti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Karar Gazetesinin Haberinde Merkez Bankası Başkanı Erkan, görevinden istifa etti. Erkan, "Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." diyen Erkan, son dönemlerde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının ailesi ve daha bir buçuk yaşına girmemiş evladı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla istifa kararı aldığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini duyurdu. Kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kamuoyunu bilgilendiren Erkan, görevi boyunca ülkesine hizmet etmenin gururunu yaşadığını ifade etti.

Görev süresi boyunca ekonominin karşılaştığı zorluklara karşın, ekonomi programının olumlu sonuçlar vermeye başladığını ve rezervlerdeki artışın bu başarının bir kanıtı olduğunu belirten Erkan, son dönemlerde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının ailesi ve daha bir buçuk yaşına girmemiş evladı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla istifa kararı aldığını açıkladı.

Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Erkan, yaklaşık 9 ay süren görev süresince gece gündüz demeden çalışan mesai arkadaşlarına ve kendisine bu görevi tevdi eden yetkililere teşekkürlerini iletti. Amerika'da özel sektörde geçirdiği 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübesinden sonra, ülkesine hizmet etme imkanı bulduğu için minnettar olduğunu belirten Erkan, desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı'na şükranlarını sundu.

Hafize Gaye Erkan'ın sürpriz istifası, ekonomi çevrelerinde ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, sosyal medyadan basın açıklaması yayımladı.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER'e şikayette bulunmuştu. Bozkurt, Erol Erkan'ın bankada resmi olmayan bir yönetici konumuna getirildiğini, çalışanların işe alınması, çıkarılması ve tayin gibi konularda etkili olduğunu iddia etmişti. Ayrıca, Erol Erkan'a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini söylemişti. Bu iddiaların ardından, ismini açıklamak istemeyen bir üst düzey Merkez Bankası yetkilisi, bankanın çalışanları için yapılmış sosyal tesislerin Hafize Gaye Erkan'ın ailesine tahsis edildiğini ileri sürmüştü.