Ad
212

YAZAR Mehmet TÜTÜNCÜ

DOGU AKDENIZDE FINALE DOGRU

AB'nin Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı süreci AB Büyükelçileri toplantısından sonra AB Dışişleri Bakanlarının gündeminde.

Reuters haber ajansına sızdırılan yaptırım paketi taslağında şunlar vardı:

• Türkiye ile AB arasında yürütülen Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin durdurulması da gündemde.

• Olası yaptırımlar kapsamında Türkiye ile AB arasında gerçekleşen üst düzey temaslar askıya alınacak.

• AB Konseyi, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'ndan, Türkiye'ye aktarılan üyelik öncesi AB fonlarını da 2020 yılından itibaren kesilmesini talep edecek. AB Türkiye'ye 2014-2020 dönemi için 4.4 milyar euro fon ayırmıştı.

• Bunların yanı sıra AB Avrupa Yatırım Bankası'nın da Türkiye'ye kredi vermeyi, özellikle de Türk tahvillerine yatırım yapma uygulamasını gözden geçirmesini talep edecek.

• Türkiye'nin sondajlara devam etmesi durumunda AB daha kısıtlayıcı önlemler de alabilecek.

15 Temmuz'a denk gelen toplantı öncesi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Mogherini bir telefon görüşmesi yaptığı bildiriliyor. Görüşmede Mogherini'nin 15 Temmuz'da yaşananlara dair AB adına Türk halkıyla dayanışma duygularını aktardığı, Çavuşoğlu'nun ise Doğu Akdeniz'deki faaliyetler nedeniyle görüşülen yaptırımlarla 15 Temmuz'a müdahele etmemesi çağrısı yaptığı ifade ediliyor.
AB'nin yaptırım kararını bir kaç saat erteleyeceği öngörülüyor.
Yaptırım kararına yönelik Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ın dışında başı çeken ülkelerin Avusturya ve Almanya olduğu dikkati çekiyor.
Şuanda AB Dönem Başkanlığı'nı elinde bulunduran Finlandiya'nın ise diplomatik çözüm arayışı içinde olduğu görülüyor.
AB bir yandan yaptırımlarla tepki verirken öbür yandan ekonomik ve mülteci anlaşması gibi konularda çıkarlarını korumak için gemileri tamamen yakmamaya çalışıyor.
Büyük resme bakarsak esasen yıllardır AB'nin uyguladığı ikircikli Türkiye politikası ve mülteci anlaşması süreciyle belirginlik kazanan imtiyazlı ortaklık modelini AB kalıcı olarak yerleştirmeye doğru gidiliyor.
Kuşkusuz bunu Türkiye'deki iktidarın işbirliği olmadan yapamazdı AB. İktidar Türkiye'yi demokratikleşme ve reform sürecinden kopararak bunun önünü açtı. Demokratik inandırıcılığını yitirmiş bir iktidar olarak ülkenin tüm haklı davalarında da haksız duruma düşürülmesi kaçınılmazdı. Bugün yaşanan ve yaşanacaklar bunun doğal bir uzantısıdır.

AB ise Türkiye'deki iktidarın yaptığına benzer stratejik hataları hem genişleme dosyası genelinde hem de Türkiye özelinde tekrar ediyor. Etrafına çizerek kendini içine soktuğu hatlar bir süre sonra AB'yi de dar bir alana hapsediyor ve stratejik hataların katlanarak artmasına yol açıyor. Kuşkusuz bu hataların en başında Kıbrıs'ı çözüm olmadan, hukuksuz olarak AB üyesi yapmak ve anlamsız siyasi blokajlarla temel hak ve özgürlüklere dair müzakere başlıklarını dahi engellemek geliyor.

Türkiye bu süreçten zarar görecektir ancak AB de azımsanmayacak bir zararla karşı karşıya: Türkiye'nin tamamen kaybı.

Bu konudaki fikirlerimi şu tweet zincirinde okuyabilirsiniz:

https://twitter.com/Kader_Sevinc/status/1150061517754310656

Bu zamanlama ve gerekçelerle Türkiye'ye yönelik yaptırımlar, küresel güç dengelerinden bağımsız okunamaz. Bu güç dengelerinde Akdeniz'de Avrupa'yı daha güçlü değil daha güçsüz bir konuma savurabilir. Türkiye ise tutarsız politikası, kaybeden diplomasisi ve giderek kötüleşen ekonomisiyle her durumda kaybeden konumuna kendini çoktan hapsetti.

Kader Sevinç

Brüksel

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. DOGU AKDENIZDE FINALE DOGRU
 2. Filistin cephesinde Mustafa Kemal pasadan gonderilen orijinal telgraf.
 3. “Sen ne Müslümansın ne de Sivaslı!
 4. HOLLANDA ARSIVINDE ATATURKUN ILK MEKTUBU
 5. İSLAM'IN SANCAKDARI TÜRKLER
 6. Dayanışma ve özgürlük için vredesmanifestatie: Pazar 17 Mart 2019: 14.00 baraj, Amsterdam
 7. Hicaz Demiryolu Cidde Mekke hatti projesi
 8. Bir casusluk hikayesi.. Mata Hari
 9. HOLLANDA ARSIVINDEN MUSTAFA KEMAL ATATURK'UN OLUMU IZERINE hOLLANDA BUYUKELCISININ 12 KASIM 1938 TARIHLI RAPORU
 10. FETOCULUK SUCLAMALARI
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz