Ad
204

DOKTOR Sait BAŞER

BU İŞ ACELE!

Eğer devletimizin bir "derin aklı" varsa, bu ve benzeri tarihî haritalara bütün dikkatleriyle bakmalı, "gönül coğrafyası" dediğimiz dünyanın bu merkezî çerçevesini tekrar bütünleştirmenin çârelerini aramalıdır.
İran, Pakistan, Afganistan... vd. sömürgeci kaleminden çıkmış yapıların nüfusu hemen hemen bütünüyle bizim kardeşlerimizdir. Emperyalistlerin bizi yapmacık mezhepçilikler ve etnikçiliklerle birbirimize yabancı ve düşman kılışlarına karşı bir hamle yapmanın zamanı şimdi değilse ne zamandır? Bu coğrafyanın evlatları bin yıllardır Töre halkıydı. 
Nasıl içimizde bizi kah din gerekçeli gruplara parçalamaları, kah yerel motifleri azdırarak soy sop dâvâları icadıyla çarpışan taraflar yaratışları, MHP-Ak Parti işbirliğiyle aşılabiliyorsa; bu coğrafyadaki yapay ayrıştırmaların da aşılması hiç imkansız değildir. Siyasi coğrafyanın güncel haritaları tamamen sentetiktir ve bunlara imkansız engeller olarak bakılması bir "düşman akla esaret"tir...
*
İlgili kurumlarımız ve yetkili makamlardaki kardeşlerimiz bu işin tahakkuk aşamalarıyla ilgili imal-i fikr etmeli, yola çıkmalıdır. En başta hepimize yönelik yok etme tehdidiyle hamle üstüne hamle tazeleyen ortak düşmanlara karşı savunma işbirlikleri aranacak tabii. Bu ilk iş yürürken de bu öz coğrafyamızın uzun zamandır engellenen birbirleriyle ekonomik ve kültürel alışverişini hızlandırmak lazımdır.
Vizeler kaldırılabilir, büyük çaplı turlar düzenlenebilir, ortak eğitim programları üzerinde hızla mesaiye girişilebilir... Sanat ve fikir platformları teşkil edilebilir vs...

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. ŞEHÂDET TEMELLİ  TECRÜBE VE ŞEHÂDETSİZ UĞUNTULAR
 2. KARANLIK AYDIN!
 3. SELAM SÖYLE
 4. BU ÜLKE AYDINI TÜRK'E NEDEN DÜŞMANDIR?
 5. TEFEKKÜRSÜZ KANAATLER...
 6. "NİSAN 1” VE "LADES"
 7. ANLAMAK, TEK KİŞİLİK BİR YOL!..
 8. "OĞUZ UYKUSU"!..
 9. ASIL “MAKAM” GÖNÜL, SIFATLAR SOSYOLOJİK...
 10. “YABANCILAR VURMUŞ TELLİ TURNAMI”
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz