Ad
187

Prof.Dr. Yusuf KALKO

CANA GELECEĞİNE MALA GELSİN…

Çocuklarımız bizim ışığımız, yansımamız, çoğu zaman da öğretmenimiz diyorum ya yazılarımda. Genelde küçük kızım Duru bana ilham veriyor bu konuda. Geçen yine yaşadığım bir olayda Duru çok güzel bir hayat dersi verdi bana.

Banyoda ufak bir kaza atlattım. Tam abdest aldım banyodan çıkacaktım ki, ayağımı tam kurulamamışım kaydım ve düştüm. Elimde de cep telefonum vardı. Diyeceksiniz ki, “hocam banyoda telefonla ne işiniz var”. Telefonu ne uyurken, ne yemek yerken, ne abdest alırken ne de banyoda yanımdan ayıramıyorum. Bu mesleğimin sorumluluğu gereği tamamen. Acil hastalarla uğraştığımız için her an acil bir telefon gelebiliyor. Bu yüzden yıllardır telefonum hep yanımdadır.

Her neyse konumuza dönelim. Çok sıkı düştüm. Sağıma soluma baktım hemen kırık, çıkık var mı diye. Allah korudu çok şükür bir şey yoktu. Ama telefonum bu sırada ciddi hasar gördü. Çok üzüldüm. Kendimi bıraktım bu sefer telefonun derdine düştüm.
Kızım Duru yanıma geldi korkmuş ve endişeli bir vaziyette. “Babacığım iyi misin” deyince, kızım ben iyiyim ama telefonum arızalandı dedim. İşte o zaman o hayat dersi niteliğindeki sözler döküldü yedi yaşında küçücük kızın dilinden.
“Babacığım ya sana bir şey olsaydı biz ne yapardık? Canın sağ olsun. Cana geleceğine mala gelsin. Sen gidip yenisini alabilirsin. Paran var” demez mi bana.
Dedim ki kendi kendime, “Yusuf bak küçücük çocuk sana hayat dersi veriyor. Sen sağ sağlim bu kazadan kurtulduğuna şükredeceğine telefonun derdine düştün.” dedim. Aslında şükrettim şükretmesine de kendimde asıl kızdığım bir eşya parçasının derdine düşmem oldu. Oysa hayatımda o kadar örnek vardı ki maddi kayıplara yönelik. Bunları hatırladım ve hepimize ilham olsun diye bu hikayeyi paylaşmak istedim.

Hepimizin hayatında çeşitli badireler oluyor. Kazalar, maddi kayıplar, iflaslar, hastalıklar atlatıyoruz.
Daha önce size anlatmıştım. Rahmetli dayımın dükkanı yanmıştı yıllar önce. Tamamen kül oldu. Depoda ne malı kaldı ne ekmek teknesi. O zamanlar ben çocuktum. Nasıl da tevekülle karşıladı ve atlattı bu olayı. Geçen yine bahsetmiştim size atlattığımız kazalardan. Ben öğrenciyken babamın zar zor alabildiği yeni arabamla kaza yapmıştık. O zaman da babam, yokluk içinde almasına rağmen,” Boşver oğlum cana geleceğine mala gelsin, sana bir şey olmasın” demişti.

Onlar yaşıyor olsaydı muhtemelen geçirdiğim bu banyo kazasında da aynı cevabı vereceklerdi. Ama bunu küçük kızım söyledi ya. İnanın dostlar bu dersin değeri hiçbir şeyle ölçülemez.
O yüzden bugün birileriniz maddi bir kayıp yaşıyorsa, bir eşyasını kaybettiyse ya da çaldırdıysa, bir kaza geçirip malına zarar geldiyse… Üzülmeyin… Hepsinin yerine yenileri gelir zamanla. Yeter ki size bir şey olmasın. Cana geleceğine mala gelsin…
Kalın sağlıcakla...

https://yusufkalko.com/?fbclid=IwAR26MOi4YCYWQ1ZpAdcmexTqWLSLkaIVr0-o5EZ3XNWG2td-91krM-oHrn8

 

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. CANA GELECEĞİNE MALA GELSİN…
 2. BİR DELİKANLININ İLK ARABA HİKAYESİ...
 3. YILBAŞI DEMEK AİLE DEMEK BENİM İÇİN...
 4. Minimal İnvaziv Damar Cerrahisinin Avantajları…
 5. SES KISIKLIĞI ŞAH DAMARI TÜMÖRÜNÜ İŞARET EDİYOR OLABİLİR...
 6. 80’LERDE BİR BAŞKAYDI ÇOCUK OLMAK…
 7. KÜÇÜK BİR ESİNTİ, MİS GİBİ BİR KOKU İNSANI ALIP NERELERE GÖTÜRÜR…
 8. BU BELİRTİLERDEN BİR YA DA BİRKAÇINI YAŞIYORSANIZ DİKKAT..
 9. ŞEKER HASTASININ NOT DEFTERİNDE BULUNMASI GEREKEN HAYATİ 3 BİLGİ...
 10. BAZEN ARKASINA DÖNÜP BAKMASI GEREKİR İNSANIN...
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz