Ülkemizde yaşanan 99 Gölcük depremi ve Kahramanmaraş 2023 depremleri var.

O kadar büyük acılar ki, o kadar büyük travmalar ki anlatamam

Ülkemizde yaşanan 99 Gölcük depremi ve Kahramanmaraş 2023 depremleri var.
O gece çok huzursuz bir şekilde uyumuştum.. Sabaha karşı 5 gibi kalktığımda, haber ajansları daha yeni yeni bir kaç haber geçmeye başlamıştı. Ve gün doğduğunda neler yaşandığını anlayabilmek daha netleşti..

O kadar büyük acılar ki, o kadar büyük travmalar ki anlatamam.. Hiç unutmam, deprem bölgesine yemek yardımı yapan birisinin bir videosu aklımdan çıkmıyor.. "Başımıza daha ne gelebilir?" diye haykırıyordu.. Gerçekten de öyle.

Dünya tarihinin en yıkıcı depremlerinin yaşandığı ve kaybettiğimiz insan sayısının en fazla olduğu ilk 10 deprem arasında ülkemizde yaşanan 99 Gölcük depremi ve Kahramanmaraş 2023 depremleri var.

Bugün uzun uzun yazamıyorum. Çünkü tüm deprem sürecinde yaşadıklarım geliyor aklıma. Ve şunu çok net görüyorum.. "Engellenebilir" durumlardan insanlarımızı kaybettiğimizde ciğerim yanıyor.. Gerçekten anlamlı cümle bile kuramıyorum.

Günümüzde yaşadığımız ve çok büyük acılar, travmalar çektiğimiz tüm hastalıklar (kalp-damar hastalıkları, kanserler, nörolojik hastalıklar, diyabet, obezite...) hepsi ama hepsi ENGELLENEBİLİR..

Ülkemizde yaşanılan ve yaşanılacak olan tüm depremlerdeki insanlarımızın kaybı ENGELLENEBİLİR.

Nasıl ki, geçmişte insanlığın neredeyse kökünü kazıyabilecek mikroplardan aşıları keşfederek yani bilimle, teknoloji ile milyonlarca ve hatta milyarlarca insanın hayatını kurtarabildiysek, saydığım olgularda da herkesi kurtabiliriz. Kurtarabilirdik.

Bugün, farklı bir şey yapalım geçmiş yaşamımızda yapmadığımız.. Gelecek adına güçlü kararlar alalım.. Yaşayacağımız, gün gibi açık gerçekler hakkında aksiyon alalım. Yaşamlarımız bu evrende sahip olabileceğimiz en kıymetli hazinemiz. Ve onu koruyabileceğimiz önlemleri hızlıca alalım. Büyük şehirlerden taşınmamız gerekiyorsa, bugün bunun kararını verelim. Evlerimiz güçlü değilse, güçlendirmenin yollarını arayalım. Yaşam stillerimizi alabildiğine değiştirelim. Bile bile bir şeyleri yaşamak ne kadar acı.. Bu acıyı bir kez daha ülke olarak yaşamayalım. Çünkü biliyoruz.

Yaşadığımız dayanılmaz acıları tarif edebileceğim bir cümle yok. Kuramıyorum.

Can KAYACILAR

Endüstriyel Bilim İnsanı
Resim önizleme