Daha tam olarak pazarlamayı yerine oturtamadan...

Dağıtım endüstrisi için seçim açıktır: dijitalleştir ya da yok ol!.

Daha tam olarak pazarlamayı yerine oturtamadan...

Daha tam olarak pazarlamayi yerine oturtamadan bu dinamik küresel ortamda değişimler satış ile devam ediyor. Öylesine hızlı oldu ki bu değişimler 2024 de çok daha hızla ivme kazanmamız gerekiyor.

NEDEN?

Artık imalatçılar, e-ticaretin hızlı yükselişinin ortasında müşteri ilişkilerine uçtan uca sahip olabildiklerine göre, bu doğrudan müşteriye yönelik devrim, dijitalleşmedikleri takdirde distribütörleri modası geçmiş hale getirmekle tehdit ediyor.

Bu bir dönüm noktasıdır.

Onlarca yıldır, distribütörlere satış yapan ve daha sonra müşterilere satış yapan üreticilerin tanıdık modeli, endüstriler arasında temel olmuştur. Ancak, üreticilerin son kullanıcılarla doğrudan ilgilenmesini sağlayan dijital araçların ortaya çıkmasıyla birlikte, bu köklü yapı derinleşen bir bozulmayla karşı karşıya kalmıştır.

Distribütörler, giderek daha fazla teknoloji odaklı bir dünya için değer tekliflerini ve iş modellerini yeniden tasarlamalıdır.

Dağıtım esas olmaya devam ederken, üreticiler artık aracılardan çok az girdi alarak müşteri ilişkilerine uçtan uca sahip olabilirler.

E-ticaretin yükselişiyle birleştiğinde, bu doğrudan tüketiciye yönelik devrim, distribütörleri modası geçmiş hale getirme tehdidinde bulunuyor.

Amazon ve diğer dijital devler, geleneksel distribütörlerin işlevini baltalamakla tehdit eden müthiş lojistik yetenekler de geliştiriyor.

Bu yeni paradigmada hayatta kalabilmek için distribütörlerin imalattan tüketiciye bir sayfa yaratması ve kendi dijital dönüşümlerinden geçmesi gerekiyor. Giderek daha fazla teknoloji odaklı bir dünya için değer önerilerini ve iş modellerini yeniden tasarlamaları gerekiyor. Uyum sağlayamayan distribütörler, üreticiler doğrudan müşterilere çevrimiçi satış yapmak için bunları atladıkları için alaka düzeyini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Dağıtım endüstrisi için seçim açıktır: dijitalleştir ya da yok ol!.

Bu yeni kanal, geleneksel dağıtım modeli için varoluşsal bir tehdidi temsil eder. Bu dijital değişim yerel markaları, fiyatlandırma, müşteri ilişkileri ve uçtan uca deneyimler üzerinde kontrol şirket içinde tutulduğunda muazzam başarılar elde edilebileceğini göstermiştir.

Üreticiler için bu yenilik, ürünleri uyarlamak ve etkileşimi kişiselleştirmek için bir altın müşteri verisi madeni sunar.

Bu eğilimin sönmesi pek olası değil; 2019 ve 2022 arasında, doğrudan müşteri satın alımları neredeyse üçte bir oranında arttı ve on yılın ortası ve sonrasında sürdürülebilir büyüme bekleniyor.

Bu yeni ivme devam ettikçe, distribütörlerin dolaylı satışları sorgulamaya başlayan bir zamanlar güvenilir müşteriler bulması muhtemeldir. Bu, özellikle kendi dijital yeteneklerine milyonlarca dolar yatıran ve sonuç olarak ara kar marjlarını ortadan kaldırarak hızla daha yüksek marjlar arayan üreticiler için geçerlidir.

Yapay zekanın ürününüz veya hizmetiniz hakkında topladığı bilgileri yönetmeye yardımcı olmak için satış ve pazarlama arasında güçlü bir ortaklık kurulmalıdır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  satış uzmanları, satış/pazarlama uyumunu iyileştirmenin şirketleri için en fazla büyümeyle sonuçlanacağına inanıyor. Yapay zeka, satış sürecinde, özellikle ürün araştırması için önemli bir rol oynayacak olsa da, insan dokunuşu hala bir satışı kapatmanın anahtarıdır.

Dijital pazarlama çabaları - geleneksel pazarlama çabaları gibi - öncelikle farkındalık yaratma ve olası satış yaratma etrafında döner. Dijital satış çabaları, öncelikle pazarlamanın yarattığı potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmeye odaklanıyor."

Dijital Satış Stratejileri

Sosyal medya gruplarında aktif olun!

Sosyal medya, herhangi bir satış elemanının emrindeki en belirgin, etkili dijital satış kanallarından biridir.

Hemen hemen her sosyal medya platformu, erişiminizi, içerik tanıtımınızı ve mesajlarınızın hangi yönlerinin potansiyel müşterilere en çok kaydolduğunu izleme yeteneğinizi geliştirmek için bir tür fırsat sunar.

Bu gruplara katılarak ve katkıda bulunarak, ilgilenen potansiyel müşterileri bulabilir ve içgörünüzle kendinizi bir endüstri otoritesi olarak kurabilirsiniz. Ayrıca, yorum bölümlerinde sorularını yanıtlayarak ve daha sonra onlarla bağlantı kurarak potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Doğru yapıldığında, web semineri gibi bir etkinlik, yararlanabileceğiniz en etkili dijital satış tekniklerinden biridir.
Kendinizi bir endüstri otoritesi olarak kurmanın ve aynı zamanda sıcak beklentileri çekmenin mükemmel bir yoludur.

İlgilendiğiniz bir konu hakkında düşünceli, eğitici bir sunum yapabilirseniz, sunduklarınızla hemen ilgilenen partiler getirirsiniz.

Web seminerleri, hedef kitlenizin özel bir bölümüyle her yerden doğrudan iletişim kurabileceğiniz birkaç ortamdan biridir.

Bu olayların arkasındaki öncül, daha önce bahsettiğim dijital satışların özünü yakalar - potansiyel müşterilerle anlamlı iletişim kurmak için sanal yolları kullanmak.

Bir web seminerini değerli kılacak kaynaklara, bilgi birikimine ve potansiyel hedef kitleye sahipseniz, bir web semineri düzenlemek, bir bütün olarak dijital satış çabalarınıza büyük yardımcı olabilir. "Şirketiniz ne satarsa satsın, bir tür dijital satış taktiğinden yararlanarak hala bir şeyler kazanmaya hazır olursunuz.

Tüm bu stratejiler pazarlama ve satışın şimdiden olmadığı kadar entegre çalışmasının en guzel örneğidir.
Kalp kalbe ve kafa kafaya iş yapmaya artık alışmamız gerekiyor!

Günümüz pazarında başarılı olmak isteyen herhangi bir şirket, kapsamlı bir dijital satış stratejisi benimsemelidir. Bunları pazarlama stratejileriyle beraber kullanmanın gücünü temel alan tüm şirketler rekabet avantajını kazanacaktır!

Gail Onat

Strategic Marketing Executive, BA, BSc, MBA