Elazığ depremi: Hayatını kaybedenlerin sayısı 36'ya yükseldi

Erdoğan: Depremi durdurma şansınız var mı?

Elazığ depremi: Hayatını kaybedenlerin sayısı 36'ya yükseldi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde Cuma akşamı 20.55'te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremdecan kaybının 36'ya yükseldiğini, 1.607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından 45 kişinin yıkılan binalardan kurtarıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde tedavi gören hasta sayısının 104'e düştüğünü, bunlardan 13'ünün yoğun bakımda olduğunu söyledi.

AFAD Elazığ ve Malatya'da 76 binanın yıkıldığı, 645 binanın ağır hasarlı olduğunu, 12 binanın ise acil yıkılacak durumda olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar sabah Cezayir'e uçmadan önce Atatürk Havalimanı'nda depremle ilgili açıklamalar yaptı.

Erdoğan: Depremi durdurma şansınız var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki insanların mağduriyet yaşamaması için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı.

Sosyal medyada bazı insanların tahrik edici mesajlar attığını söyleyen Erdoğan "Örneğin, '20 yıldır bu hükumet depreme yönelik ne yapmış' diyecek kadar... Depremi durdurma şansınız var mı?" ifadelerini kullandı.

Gaziantep'te deprem hakkındaki sosyal medya paylaşımlarıyla halkı korku ve paniğe sevk edici paylaşımlarda bulundukları öne sürülen iki kişi gözaltına alındı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51248110