Başkalarının görüşlerine ne kadar duyarlısınız?

Siz bu konuda neler hissediyorsunuz? Kendinize saygı gösteriyor ve güveniyor musunuz?

Başkalarının görüşlerine ne kadar duyarlısınız?
Başkalarının görüşlerine ne kadar duyarlısınız?

Yakın çevremiz tarafından sevilip sevilmediğimiz konusunda genellikle çok hassas davranırız. Kendimizi dürüstçe ve açıkça ifade etmek yerine onların onaylayacağı şekilde davranmaya çalışırız. Sonunda kendimize olan saygımızı yitirdiğimizin farkına bile varmayız. Çünkü iç sesiniz, karşınızdakini mutlu etmeye çalışmanıza rağmen kendi mutsuzluğunu kulaklarınıza fısıldar. Çoğu zaman karşınızdaki insanları da mutlu edemezsiniz zaten.

Sonunda ne mi olur?

* Hem istemediğiniz halde bazı şeyleri yapmak zorunda kalırsınız. Onaylanmak ve ilgi görmek için.

*Hem de kendi başarınız için yapmanız gereken yeni şeyleri denemeye bile teşebbüs etmezsiniz. Yıkıcı eleştirilere maruz kalmamak için.

Reddedilme ve başarısızlık korkusunu maalesef küçük yaşlardan itibaren kazanıyoruz. Ebeveynlerimiz bizi korumaya çalışırlarken farkında olmadan öz saygımızın ve öz güvenimizin gelişmesine engel oluyorlar. İlerleyen yıllarda yoksulluk, kaybetme korkusu, toplum önünde konuşamama, risk alamama gibi durumlarla boğuşmak zorunda kalıyoruz.

Peki bunu nasıl aşacağız? Çok basit.

* Kendinizi sevin. ‘Kendimi seviyorum’ sözünü aklınıza geldikçe sürekli tekrarlayın. Ayna karşısında gözlerinizin içine bakarak söylerseniz çok daha etkili olur.

* Kendinize değer verin. İsteklerinizi ikinci plana atmayın. En basitinden biri ‘kahvenizi nasıl alırdınız?’ diye sorduğunda ‘farketmez’ demeyin.

* Zihninizi boş bırakmayın. Kendinizle ilgili pozitif kelimelerle doldurun. Zihin bahçenize çiçekler ekerseniz, yabani otlar kendiliğinden yetişmez.

* Başarının tek seferde gelmediğini, başarısızlıkların gerçekte sizi geliştiren şeyler olduğuna inanın.

* Özsaygınız ve özgüveniz üzerinde çalışın.

Kendinize ne kadar saygı duyar ve güvenirseniz başkalarının olumsuz yorumlarından o kadar az etkilenirsiniz ve denemekten korkmazsınız.

Siz bu konuda neler hissediyorsunuz? Kendinize saygı gösteriyor ve güveniyor musunuz?

GÜLFİDAN BEREKET, MSc. E-MBA

ActionCOACH İşletme Koçu 
Resim önizleme