ÜNİVERSİTE VE GENÇLERİMİZ

Sevgili Gençler, siz bizim canımızsınız.

ÜNİVERSİTE VE GENÇLERİMİZ

Sevgili Gençler, siz bizim canımızsınız. Dün sınav çıkışında kızımı alırken ağlayanları, boş boş bakanları gördüğümde yine içim parçalandı. Bir de üstüne sosyal medyada yayılan “sorular çalındı” iddiaları… Dört yılınız üniversite sınavına hazırlıkla geçti, kazanırsanız dört yılınız da üniversitede geçecek. Hukuk okursanız Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı, tıp okursanız Tıpta Uzmanlık Sınavı sizi bekliyor olacak. ALES, KPSS... Gençler çoktan seçmeli sınav diyarında...

Arkadaşlar, hayatınıza çalışmayı, beceri edinmeyi ve güçlü sosyal bağlar kurmayı mümkün olduğu kadar erken katarsanız sınav odaklı yaşamın kısır döngüsünü ve öğretilmiş çaresizlik çemberini kırabilirsiniz. Tek tip sınav hem hayatınıza ipotek koyuyor hem sizde değersizlik algısına neden oluyor hem de sizi yalnızlaştırıyor halbuki artık tutkuyla öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz bir dünyada yaşıyoruz. Anne babanızdan internet bağlantısından başka bir şey istemenize gerek yok. Fiziksel veya sanal alemde ne yapmak istiyorsanız hayal edebileceklerinizden fazlası internette var. Üniversitelerin kapasite konusunda sanal alemle yarışması mümkün değil; bütün bir insanlığın birikiminden söz ediyoruz. Sebat ederseniz her yerde her zaman olur, sebat etmezseniz Üniversite’de de olmaz. Onun için, “Üniversiteye girdim, giremedim, yurt buldum, bulamadım, geçtim, kaldım” diye dert edip kendinizi oyalamak ve anne babanızı yormak yerine yaşamanın sorumluluğunu üstlenirseniz hem kendinize ve çevrenize hem de ülkenize ve insanlığa katkı sağlarsınız.
Bir kere özgür bir ülkede yaşıyorsunuz, Devletiniz sömürgeci değil, çok şükür ülkemiz yüz yıldır savaş görmedi. Vatanın her yöresinde sizinle aynı ay yıldızlı kimliği taşıyan kardeşleriniz var, tanışıp kaynaşarak birlikte iyi, güzel işlere imza atmanın önünde bir engel var mı? Bu yaz bir kitap okuyacaksanız milletçe tek ortak kitabımız olan Anayasa’yı okuyun (bir de ürün yerleştirme yapıp Anayasa Candır’ı öneriyorum, eminim Zeyno'yu seveceksiniz:)
Sınav 180 dakika değil, bir ömür, soruları siz hazırlıyorsunuz, yanlış yanıt yok. Sorular çalınsa bile önemli değil yeter ki ömrünüz çalınmasın. Sizi çok seviyoruz, iyi ki varsınız, o kadar değerlisiniz ki  Sağlıcakla kalın.

Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun

Erenköy İlkokulu/Robert Kolej/ İÜHF/ MJur-MSt University of Oxford Doktora