TOPLUMUMUZUN KANAYAN YARASI SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLAR...

Türkiye’de her yıl 200 bine  yakın çocuk   suça sürüklenmekte

TOPLUMUMUZUN KANAYAN YARASI SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLAR...
Dilek Göktaş Gündoğdu'nun Haber Ekspres Gazetesindeki yazısında Uzlaştırmacı olarak önüme gelen her beş dosyadan bir veya iki tanesi suça sürüklenen çocuklar ile ilgili oluyor.

Türkiye’de her yıl 200 bine  yakın çocuk   suça sürüklenmekte.Suça sürüklenme yaşının her sene düştüğünü, en çok suç işlenen yaşların 13-17 yaş olduğunu yapılan araştırmalardan öğreniyoruz, bu çocukların en çok işledikleri suçun başında gasp,hırsızlık vardır sonrasında adam öldürme ve cinsel suçlar gelmektedir.

Türk Hukuk sistemimize göre ‘suçlu çocuk yoktur,suça sürüklenen çocuk vardır’ ilkesine göre bu çocuklar ‘’5395 Sayılı çocuk koruma kanunun ‘’3. Maddesinde tanımlanmıştır.

Şimdi bakıyorum çocuklarda şiddet oranları ne kadar arttı.Dün yine 16 yaşında bir çocuk mahalle arkadaşını bacağından kurşunladı.Sebebi arkadaşı dedidokudusunu yapmış.Bu çocuk silahı nereden buldu? Nasıl gözünü kan bürüyüp bir insanın canına kast edecek şekilde yaraladı? Bir çocuk nasıl bu kadar canileşebilir?

Daha geçen hafta beline silah  takarak  okul müdürünü makamında öldüren çocuk sizce suça sürüklendi mi?

suçlu çocuk yoktur,suça sürüklenen çocuk vardır’ hadi bakalım gel de çık işin içinden.

Eğitim müfredatı yaz boz tahtasına döndü,matematik bilmeyen,okumayı sökemeyen,okuduğunu anlamayan bir nesil ile karşı karşıyayız.Allah sonumuzu hayır eylesin.
Bu haftaki köşe yazım Haber Ekspres Gazetesinde..

https://lnkd.in/dGhxR_kv

DİLEK KÖKTAŞ

Leo Global A.ş. Yönetim Kurulu Bşk.
Resim önizleme