Sandıkta deprem

KAZANDIĞI İLLERDE DE AK PARTİ’NİN OYLARI GERİLEDİ

Sandıkta deprem

Karar Gazetesinin Haberinde Yerel seçim sandığından tarihi sonuç çıktı. AK Parti ağır bir yenilgi alırken CHP, Özel yönetiminde 25 yıl sonra sandıktan birinci parti olarak çıktı. Kalelerini kaybeden Cumhur İttifakı büyük oy kaybı yaşadı. İstanbul ve Ankara’da İmamoğlu ile Yavaş’ın oy oranı yüzde 50’nin üstüne çıktı. İktidar bloğunun erimesinde ekonomideki büyük kriz, hayat pahalılığı ile İsrail’le ticaret ayıbı etkili oldu.

Türkiye bir seçimi daha olgunlukla tamamladı. Sandıkta geçmiş seçimlerin tam tersi bir tablo oluştu. Özgür Özel, büyük bir başarıya imza atarak CHP’yi 25 yıl sonra birinci parti yaptı. Sandıkların yüzde 60’ının açıldığı saatlerde 15 büyükşehir ile 21 ilde CHP adayları ilk sırada yer aldı. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 50.40’ını topladı. Ankara’da ise fark daha büyüktü. Mansur Yavaş’ın oy oranı yüzde 58.81’e ulaştı.

KAZANDIĞI İLLERDE DE AK PARTİ’NİN OYLARI GERİLEDİ

İktidar bloğu da büyük oy kaybı yaşadı. Rize’den Kayseri’ye kadar birçok ilde AK Parti’nin oyları gerileme gösterdi. Yeniden Refah Partisi de İYİ Parti ve MHP’nin önünde yer aldı. İktidarın oylarının erimesinde dört başlık etkili oldu. Ekonomide uzun süredir yaşanan darboğaz ve emeklilerin isyanı sonuçlara yansıdı. Kamuoyunda yükselen tepkilere rağmen İsrail’le ticaretin devam etmesi de seçmen nezdinde olumsuz etki yarattı.

‘ROZETİ ÇIKARIP ÇALIŞACAĞIZ’

Ankara'nın ilçelerinde de CHP'nin etkisi öne çıktı. Şereflikoçhisar, Beypazarı, Nallıhan gibi çok sayıda ilçede ana muhalefet adayları başkanlık yarışını önde götürdü. Farkın açılmasının ardından konuşan Mansur Yavaş "Bu seçimin kaybedeni rakibimiz için çalışan hemşehrilerimiz değil. Dünyaya bakışımız farklı olabilir ama artık seçim bitti. Rozetimizi çıkarıp Ankara'ya hizmete devam edeceğiz" dedi. AK Parti Turgut Altınok'un belediye başkanı olduğu Keçiören'de de kaybetti.

TÜRKİYE İTTİFAKI KAZANDI

Seçim sonuçlarının şekillenmeye başladığı saatlerde kameralar karşına geçen CHP Genel Başkanı Özgür Özel oluşan tabloyu "Seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi" sözleriyle değerlendirdi. Özel "Millet ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devletini çökertenlere açık bir mesaj verdi" dedi. "Rehavete kapılmayacağız" mesajı verdi: Bu sonuçları seçmenin bize açtığı bir kredi olarak görüyoruz. Kibirlenmeyeceğiz, böbürlenmeyeceğiz, rehavete kapılmayacağız.