Plajda onu içmek artık yasak! Çantalar didik didik aranıyor

'PLAJDA SİGARA İÇMEK YASAKLANSIN' TALEBİ

Plajda onu içmek artık yasak! Çantalar didik didik aranıyor

Karar Gazetesinin Haberinde Yaz aylarında güney illerindeki plajlar, yerli ve yabancı turistler dolup taşıyor. Fakat insanların plajlarda bıraktığı çöpler, çevre kirliliğine neden oluyor. TURMEPA, İspanya'da olduğu gibi Türkiye'de de plajlarda yeni bir yasağın uygulanmasını gündeme getirdi. İşte detaylar...

Antalya'nın Konyaaltı sahilinde yapılan çalışmalarda, çok miktarda sigara izmariti toplandı. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Antalya Şube Başkanı İzzet Ünlü, deniz ve çevre kirliliğine neden olan plajlarda sigara içilmesinin yasaklanmasını istedi.

'PLAJDA SİGARA İÇMEK YASAKLANSIN' TALEBİ

Sabah'ta yer alan habere göre, İspanya'da plajda sigara içmenin cezasının 2 euro olduğunu belirten İzzet Ünlü, şunları söyledi:

"İspanya'da tiryaki izmaritini çöpe attığı halde bu yasak getirildi. Bizde ise sigara kumsala, denize atılıyor. İçen kendini zehirliyor, izmaritiyle de kumsal ve denizi kirletiyor. Antalya'da deniz ve kumsallarımız sigara izmaritinden SOS veriyor. Her gün binlerce izmarit, altın değerindeki kumsalımıza, denizimize atılıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Plajlarda sigara içilmesi yasaklansın."