Özgürlük Evi Örgütü Çin zulmünü raporlaştırdı: İlk hedef çocuklar

ÇKP 'ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER' KATEGORİSİNDE

Özgürlük Evi Örgütü Çin zulmünü raporlaştırdı: İlk hedef çocuklar

Karar Gazetesinin Haberinde İnsan hakları örgütü Özgürlük Evi yayımladığı raporda Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki zulmünü ele alarak yapılanların, Çinli olmayan etnik diğer halkların coğrafi ve etnik yapısını zorla değiştirme uygulamalarının ülkenin resmi politikası olduğunu kaydetti. Örgüt, Çin’in Kovid-19 salgınını bahane ederek Doğu Türkistan’da baskı, zulüm ve etnik ayırımcılık uygulamalarını zirveye taşıdığını ifade etti. Asimilasyon ve soykırım uygulamalarında da ilk hedefin çocuklar olduğunu belirtildi.

Özgürlük Evi (Freedom House) isimli insan hakları örgütü yayımladığı yıllık raporunda Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki zulmünü ele aldı. Yapılanların etnik bir soykırım olduğunu vurgulayan örgüt, Çin'in koronavirüsle soykırım çalışmalarını arttırdığını kaydetti.

Uyghurnet'de yer alan habere göre, ABD merkezli bir insan hakları kuruluşu olan Özgürlük Evi'nin düzenlediği toplantının açılışında konuşan örgütün Başkanı Michael J. Abramowitz 2022 yılında demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda büyük gerilemeler olduğunu dikkati çekti ve bu geriye gidişlerin sebepleri arasında Çin’in Kovid-19 salgınını bahane ederek merkezi Çin’de ve özellikle Doğu Türkistan’da baskı, zulüm ve etnik ayırımcılık uygulamalarını zirveye taşıdığını ifade etti.

ÇKP 'ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER' KATEGORİSİNDE

Konuşmasında "Çin’in Doğu Türkistan’daki etnik asimilasyon ve soykırım uygulamalarının Burma’da iktidarda askeri Cuntanın Rohingya Müslümanlarına yönelik uygulamaları ve onların maruz kaldığı trajedilere benzer sonuçlara neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Özgürlük Evi Başkanı Abromowitz raporda incelenen 195 ülkedeki insan hakları durumunu "Tam Özgür – Kısmen Özgür ve Özgür Olmayan Ülkeler” şeklinde 3 kategoride incelendiğini ve Komünist Çin’in yönetimsel eylemlerinde "demokratik kurallara ve yasalara göre" değil, ÇKP’nin kurallarına göre ve çok kötü şekilde yönetilen "Özgür Olmayan Ülkeler" kategorisinde yer aldığını ve ülkelerin insan hakları konusundaki değerlendirme ve puanlama sisteminde 100 en üst puan üzerinden Çin’in puanının 10 puanın altında olduğunu ve nüfusça Çin’e en yakın olan Hindistan’ın ise 66 olarak değerlendirildiğini bildirdi.

ETNİK SOYKIRIM, ÇKP YÖNETİMİNİN RESMİ POLİTİKASI

Özgür Asya radyosunun haberine göre toplantıda konuşan örgütün yüksek dereceli araştırmacılarından Yana Gorokhoskaya hazırlanan rapor ile ilgili şunları söylediği bildirdi :

Çin hükümetinin idaresindeki Uygur bölgesi, Tibet ve Güney Moğolistan başta Çinli olmayan etnik diğer halkların coğrafi ve etnik yapısını zorla değiştirme uygulamalarının Çin Komünist Partisi’nin resmi politikasının bir parçasıdır.

Çin yönetiminin Uygur bölgesi, Tibet ve İç Moğolistan gibi etnik halkların yaşadığı bölgelerde yaşayan Çinli olmayan etnik halkların kültürel ve coğrafi kümelenmelerinin (coğrafi ve etnik özelliklerinin) zorla yok edilmesi uygulamaları etnik soykırımın en belirgin yansımasıdır.